3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Senát se bude zabývat výroky prezidenta Miloše Zemana o ruské anexi Krymu. Slovenský ústavní soud rozhodne o stížnosti proti verdiktům ohledně spolupráce Andreje Babiše s StB. Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky testů potravin. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

Senát bude jednat o Zemanových výrocích

Kontroverzní výroky prezidenta Miloše Zemana k ruské anexi Krymu budou jedním z hlavních bodů čtvrteční schůze Senátu. Horní komora by je podle návrhu usnesení měla odmítnout podobně jako ve středu vláda a vyzvat hlavu státu, aby postupovala v souladu s českou zahraniční politikou. Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy ruskou anexi Krymu za „fait accompli“, tedy hotovou záležitost. Ukrajině poradil, aby se dohodla s Moskvou na kompenzaci. Za svá slova sklidil pochvalu ruských vládních politiků, ty ukrajinské i většinu českých naopak rozhořčil.

Zdravá dávka alkoholu je nula, pivo musí zdražit, víc pijí jen Rusové, říká lékař Karel Nešpor

Slovenský ústavní soud rozhodne o Babišovi

Slovenský ústavní soud dopoledne rozhodne o stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN) proti pravomocným verdiktům slovenských soudů, podle nichž je šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš neoprávněně uváděn v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako její agent. ÚPN si zejména stěžuje, že soudy porušily jeho právo na soudní ochranu, když ve prospěch Babiše vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky testů potravin

Ministerstvo zemědělství zveřejní výsledky šetření, v němž porovnávalo potraviny prodávané pod privátními značkami v Česku, Maďarsku, Rakousku, Německu a na Slovensku. Ministerstvo již v červenci zveřejnilo první část testů, ve kterých se ukázalo, že z 21 zkoumaných produktů, které měly podobný obal, byly ve všech zkoumaných členských státech shodné tři. Jurečka to tehdy označil za nepřijatelné. Téma dvojí kvality potravin se stalo jedním z evropských témat, například podle slovenské ministryně Gabriely Matečné se týká třetiny států Evropské unie. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital