3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman dnes zahájí návštěvu Plzeňského kraje, kam od svého zvolení na Hrad přijede už po páté. Naposledy region navštívil koncem ledna, kdy kraj za uvítání prezidenta zaplatil přes 370.000 korun. Jaké další zprávy by vám dnes neměly uniknout?

Prezident Zeman zahájí svou pátou návštěvu Plzeňského kraje

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne v krajském úřadě zahájí svou návštěvu Plzeňského kraje. Je to už jeho pátá oficiální třídenní cesta po regionu ve funkci prezidenta. Naposledy byl v kraji letos od 24. do 26. ledna. Náklady na návštěvy prezidenta, které hradí kraj, se v Plzeňském kraji v minulosti pohybovaly od zhruba 290 000 do více než 400 000 korun. Část politiků se už omluvila z plánovaného oběda s prezidentem, jsou mezi nimi poslanci a europoslanci. Během dnešní návštěvy prezident kromě setkání se zastupiteli a zaměstnanci kraje také už tradičně zamíří do letošní Vesnice roku Plzeňského kraje. Jsou jí Břasy na Rokycansku. Prezident se tam vydá dnes odpoledne po zastávce v nové spalovně v Chotíkově, jejíž stavbě v minulosti vyjádřil podporu. 

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

Lidé mají poslední možnost vyřídit si voličský průkaz

Lidé dnes mají poslední příležitost, aby si na obecní úřad zašli pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to mají do 16:00. Na rozdíl od písemné žádosti budou potřebovat jen doklad totožnosti. Průkazy budou moci využít zejména ti, kdo nebudou v době voleb ve své domovské obci. Pokud lidé budou hlasovat za hranicemi svého kraje, budou si muset vybrat poslance z regionu, v němž volební místnost navštíví. S průkazy bude možné volit poslance i na ambasádách v cizině ze středočeských kandidátů. Stranám dnes zároveň končí lhůta k tomu, aby případně některé své kandidáty stáhly. Stejně tak kandidáti mohou svou kandidaturu ještě odvolat.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Odvolací soud projedná Rathovu žalobu kvůli nákladům za vazbu

Pražský městský soud dnes projedná odvolání bývalého hejtmana Davida Ratha ve sporu, kde po státu požaduje skoro 60.000 korun. Chce je za náklady, které mu podle jeho tvrzení vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30.000 korun chce Rath za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci podle svých slov „vlečen“ v poutech, což ho v očích veřejnosti dehonestovalo. Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu v dubnu nepravomocně zamítl, Rath s rozsudkem nesouhlasil. Soud na jaře uvedl, že je Rathův nárok ohledně vedení v poutech promlčený, vězeňská služba i eskorta prý navíc postupovala v souladu se zákonem.

SDÍLET
sinfin.digital