3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Podle nejnovějšího průzkumu agentury STEM /MARK by volby do Poslanecké sněmovny ovládlo hnutí ANO. Na druhém místě by skončili komunisté a sociální demokraté, kteří by získali shodně 12 procent. Co dalšího se dnes děje v Česku?

Volby by vyhrálo ANO, ukázal průzkum

Volby do sněmovny by na přelomu září a října vyhrálo hnutí ANO s 27,7 procenta hlasů, shodně kolem 12 procent by získali komunisté a sociální demokraté. Na čtvrté místo se v průzkumu agentury STEM/MARK vyhoupla Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, do Sněmovny by se dostali ještě občanští demokraté, Piráti, TOP 09 a lidovci. Jít k urnám chce určitě téměř polovina voličů. Výsledky průzkumu dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Průzkum ukázal, že ze zhruba pěti milionů lidí, kteří hodlají volit, víc než milion zatím neví, pro koho bude hlasovat. 

Prezident má být odvolatelný. Krnáčová by nebyla primátorkou, kdyby se volilo přímo, říká Michálek

Soud začne řešit další žalobu Grandi Stazioni kvůli nádraží

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat další žalobou italské společnosti Grandi Stazioni, která souvisí s ukončením pronájmu pražského hlavního nádraží. Firma po ministerstvu financí a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) chce zhruba 210 milionů korun jako náhradu za peníze investované do oprav nádraží. Původně požadovala 776 milionů korun, z této sumy však SŽDC loni vyplatila 565 milionů korun jako uznatelné náklady na částečnou rekonstrukci. Žalovaná částka se tak snížila. SŽDC tento týden oznámila, že opravené odbavovací haly zatéká a další rekonstrukce si může vyžádat až stovky milionů korun. Podle Grandi Stazioni se však dohoda o rekonstrukci haly netýkala zastřešení a zatékání není novým problémem.

Tohle jsou největší bizáry voleb. Jenže se jim nejde jen smát. Glosa M. Žižkové

Lidé se dnes rozloučí v Národním divadle s hercem Třískou

V Národním divadle v Praze se dnes lidé rozloučí s hercem Janem Třískou, který zemřel 25. září na následky zranění, která utrpěl při pádu z Karlova mostu. Květinové dary mohou lidé nosit do historické divadelní budovy od 09:30. Současně se mohou podepsat do kondolenční knihy, která bude umístěna ve foyer divadla. Podle dřívějších informací mluvčího divadla Tomáše Staňka se posledního rozloučení s hercem zúčastní osobnosti veřejného života a program, který začne v 10:00, potrvá zhruba hodinu.

SDÍLET
sinfin.digital