5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Info.cz

Český statistický úřad zveřejnil zprávu o stavu tuzemské ekonomiky za třetí čtvrtletí roku 2016, podle očekávání zpomalila. Bohuslav Sobotka pokračuje v bilančních rozhovorech, dnes je řada na předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Po německých dálnicích se čeští řidiči svezou už jen za poplatek. Co byste dnes měli sledovat?

Ekonomika zpomalila

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,9 procenta, což je v souladu s předběžným odhadem Českého statistického úřadu (ČSÚ) z půlky listopadu. Šlo tak o nejpomalejší růst za dva a půl roku. Ve srovnání s druhým kvartálem se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,2 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně, než ČSÚ původně předpokládal.

Zákon o národních parcích

Poslanecká sněmovna probere návrh upraveného zákona o národních parcích. S předlohou jsou spojené některé kontroverze. Podle ministerstva životního prostředí by se v případě jejího schválení měly národní parky včetně jejich nejcennějších zón více otevřít turistům. To kritizují ekologové, kteří se obzvlášť v případě Šumavy obávají dopadů nejen na životní prostředí, ale také na tamní obce. Projednávat se má také návrh, aby stát nadále nevyplácel svým podnikům kompenzace v případě, že jejich podnikání omezuje ochrana přírody.

Sobotka se setká s Bělobrádkem

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká další kolo bilančních rozhovorů s členy vlády. Na pořadu dne je tentokrát jednání s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Předseda vlády už dříve vyzval lídry lidovců a hnutí ANO, aby zvážili, zda by nebylo žádoucí sáhnout k personálním změnám na ministerstvech vedených jejich spolustraníky. Jak Babiš, tak Bělobrádek to ovšem odmítli. „Je plně v kompetenci pana premiéra, jak povede bilanční schůzku. Nicméně očekávám, že půjde o mé portfolio, i proto, že premiér bere vědu, výzkum a inovace jako prioritu,“ nechal se slyšet lidovec.

Mýto na německých dálnicích

Po protestech Rakouska i České republiky došlo k revizi návrhu na zpoplatnění německých dálnic. Návrh Spolkové republiky odsouhlasil Brusel a Mýtnému tak už nic nestojí v cestě. Oproti původním představám budou více zvýhodněna auta s ekologickým provozem a také krátkodobé známky pro zahraniční řidiče. Jejich cena se bude pohybovat v rozmezí 2,50 eura do 20 eur za desetidenní známku. Zohledněn bude obsah motoru a hodnoty emisí daného vozidla.

Evropská unie o WiFi a roamingu

Ministři Evropské unie se sejdou na společné schůzce, jejímž ústředním tématem bude bezdrátové připojení k internetu a konec roamingu, který nastane 15. června příštího roku. Pravidla pro velkoobchodní roamingové trhy totiž určí maximální výši poplatků, které si mobilní operátoři budou moct mezi sebou vzájemně účtovat. Řeč bude také o způsobu, jak zajistit bezplatné WiFi připojení na radnicích, úřadech, parcích a centrech obcí obecně.

sinfin.digital