5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

ČTK

Michaela Kratochvílová

Miloš Zeman odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky dva z ministrů. Donald Trump nebude stíhat Hillary Clintonovou a chce odstoupit od Transpacifické dohody. Americké trhy v reakci na jeho zvolení dál posilují na rekordní úroveň. Pořadatelé vánočních trhů napříč Evropou posilují bezpečnostní opatření. A e-shop MALL.cz připomíná, že v budoucnu už na žádné trhy nebudete muset chodit – úspěšně otestoval doručování zásilek dronem. 

Odvolaní ministři

Svatopluk Němeček a Jiří Dienstbier jdou z vlády – po dnešku je to definitivní. Prezident svým podpisem potvrdil odvolání ministra zdravotnictví a jeho vládního kolegy z oblasti lidských práv a legislativy. Od prvního prosince budou mít resorty nové šéfy. Zdravotnictví se ujme dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, na druhý z uvolněných postů nastoupí Jan Chvojka. 

Trump zruší Transpacifickou dohodu 

Budoucí americký prezident v krátkém videu na sociální síti Twitter představil některé body svého programu, které chce udělat v prvních sto dnech po svém nástupu do funkce. Zrušit chce Transpacifickou dohodu, kterou dojednal jeho předchůdce Barack Obama. Smlouva je prý pro USA nevýhodná, nahradit ji mají bilaterální dohody. Z okolí Donalda Trumpa také zaznělo, že už nebude usilovat o další vyšetřování kauzy e-mailů jeho demokratické protikandidátky Hillary Clintonové.

Americké trhy lámou rekordy

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital