5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Miloš Zeman odvolal na návrh premiéra Bohuslava Sobotky dva z ministrů. Donald Trump nebude stíhat Hillary Clintonovou a chce odstoupit od Transpacifické dohody. Americké trhy v reakci na jeho zvolení dál posilují na rekordní úroveň. Pořadatelé vánočních trhů napříč Evropou posilují bezpečnostní opatření. A e-shop MALL.cz připomíná, že v budoucnu už na žádné trhy nebudete muset chodit – úspěšně otestoval doručování zásilek dronem. 

Odvolaní ministři

Svatopluk Němeček a Jiří Dienstbier jdou z vlády – po dnešku je to definitivní. Prezident svým podpisem potvrdil odvolání ministra zdravotnictví a jeho vládního kolegy z oblasti lidských práv a legislativy. Od prvního prosince budou mít resorty nové šéfy. Zdravotnictví se ujme dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, na druhý z uvolněných postů nastoupí Jan Chvojka. 

Trump zruší Transpacifickou dohodu 

Budoucí americký prezident v krátkém videu na sociální síti Twitter představil některé body svého programu, které chce udělat v prvních sto dnech po svém nástupu do funkce. Zrušit chce Transpacifickou dohodu, kterou dojednal jeho předchůdce Barack Obama. Smlouva je prý pro USA nevýhodná, nahradit ji mají bilaterální dohody. Z okolí Donalda Trumpa také zaznělo, že už nebude usilovat o další vyšetřování kauzy e-mailů jeho demokratické protikandidátky Hillary Clintonové.

Americké trhy lámou rekordy

Trhům se zvolení Donalda Trumpa skutečně líbí. Index Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 19 000 bodů. Dařilo se i indexům Nasdaq a S&P 500, které taky prolomily rekordní hodnoty. Investory povzbudil příslib, že se budoucí prezident zaměří na prorůstovou politiku a investice. 

Vánoční trhy pod dozorem

Vánoční trhy v Evropě budou i letos pod pečlivým dohledem kvůli bezpečnosti. Praha s ohledem na rizikovost změnila průběh tradičního rozsvěcování stromu na Staroměstském náměstí. Snahou je rozprostřít příval návštěvníků do více dní. Německá města se chystají posílit policejní ochranu, v Norimberku budou příjezdy k trhu blokovat policejní auta v reakci na teroristický útok v Nice. Američané varovali před návštěvou adventních trhů.

Úspěšný test doručování dronem

Druhý největší český e-shop úspěšně otestoval doručování zásilek ze svého skladu v Jirnech u Prahy pomocí dronu. Zkušební zásilku firma doručila pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože takový postup česká legislativa zatím neumožňuje. „K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování," uvedl šéf Mall Group Jakub Havrlant.

SDÍLET
sinfin.digital