Babiš na papíře drtí konkurenci. Volby by teď vyhrál s 32 procenty, tvrdí průzkum

12. 03. 2017 • 14:20

Jednoznačným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu února a března stalo hnutí ANO, které by získalo 32 procent hlasů aktuálně rozhodnutých voličů. Druhou sociální demokracii by podpořilo 15 procent rozhodnutých lidí. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Kantar TNS pro Českou televizi. Do sněmovny by se dostali ještě občanští demokraté, komunisté, lidovci, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a TOP 09.

ČSSD má po dvoudenním sjezdu nové vedení a odhodlání postavit se hnutí ANO jako rovnocenný konkurent. Data výzkumníků tomu ale příliš nenasvědčují. Obě partaje podle průzkumu pro ČT dělí propastných 17 procentních bodů.

ODS – nezvykle na třetím místě – by měla momentálně 10,5 procenta hlasů, KSČM rovných deset a lidovci sedm procent. Pro SPD a TOP 09 by podle modelu hlasovalo shodně 6,5 procenta rozhodnutých voličů.

Žádné jiné politické uskupení by se už pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny nepřekročilo – pirátům přisuzuje volební model 3,5 procenta hlasů, zelené by volilo 2,5 procenta občanů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dvě procenta. Ostatní strany by dohromady dostaly 4,5 procenta voličských hlasů.

I ostatní agentury favorizují ANO jako vítěze voleb a ČSSD, která minulé volby vyhrála, přisuzují druhé místo. Například Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v únorovém modelu uvedlo, že ANO by získalo 31,5 procenta hlasů a ČSSD 20 procent. Společnost Median aktuálně předvídá menší rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami - ANO by dalo hlas 29 procent lidí, zatímco ČSSD 21 procent.

Volby, které rozhodnou o složení nové vlády, se budou konat v říjnu.

 

 

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Dnes • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek