Babiš vysvětluje, proč byl na Národní nenápadně hned po půlnoci. Odjel pak za synem do Švýcarska

ČTK, lup

17. 11. 2018 • 12:30

Premiér Andrej Babiš řekl, že si události 17. listopadu připomněl v předstihu už po půlnoci, protože brzy ráno odjel za svým synem do Švýcarska. Uvedl to ve videu, které zveřejnil na twitteru a facebooku. Babiš na nahrávce pořízené na Národní třídě v Praze vysvětluje, že za svým potomkem jede, aby mu "pomohl". Babiš junior je aktérem kauzy kolem farmy Čapí hnízdo a novinářům Seznam Zpráv řekl, že byl kvůli případu unesen na Krym. Premiér toto vysvětlení rozporuje a obviňuje média z cílené kampaně a pronásledování svého nemocného syna. Výzvy opozice, aby kvůli případu odstoupil, Babiš odmítá.

"I tento rok jsem na Národní třídu přijel uctít památku studentů a všech, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Tento rok jsem přišel dřív, protože brzo ráno letím za svým synem do Švýcarska," řekl premiér na nahrávce, kde s mobilem v ruce ukazuje, že je u pamětní desky už minutu po půlnoci. Někteří politici fakt, že premiér historické události vzpomněl nenápadně v noci, kritizovali.

Andrej Babiš mladší novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá duševní nemoci a mluví o "výletu". V aktuálním videu také opět tvrdí, že novináři jeho syna pronásledují. Podle předsedy vlády nemohl dva dny vyjít z bytu. "Jdu za ním, abych mu pomohl," dodal.

Babiš letos ke kytici na Národní třídě připojil stuhu se slovy z písně Modlitba pro Martu. "Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať už pominou, ať už pominou. Toto si dovoluji popřát vám všem," řekl Babiš. V noci uctil také památku studenta Jana Opletala a události listopadu 1939.

Babišovu kytici aktivisté na Národní třídě hodili do koše stejně jako květiny od prezidenta Miloše Zemana nebo místopředsedy sněmovny Tomia Okamury. Některé další politiky lidé dopoledne vypískali a pietní akt celkově probíhal ve vzrušené atmosféře. Vyhození kytic prověřuje policie.

5358072:article:true:true:true

SDÍLET