Česko po vichřici: Tisíce lidí jsou stále bez proudu, někde nejezdí vlaky

Po vichřici, která se Českem prohnala v neděli, stále nejezdí vlaky na hlavním tahu mezi Chebem a Plzní a na více než 20 úsecích regionálních tratí. Jde většinou o horské a podhorské oblasti Libereckého kraje a Krušných hor, ale také jižní Čechy a Vysočinu. Obnovení provozu České dráhy předpokládají během ranních nebo dopoledních hodin. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Problémy už nejsou na hlavním koridoru z Prahy do Olomouce a Ostravy, kde byl provoz obnoven v neděli večer.

„Po páté hodině ráno je provoz přerušen na více než 20 úsecích, většinou se přepokládá obnovení provozu během ranních nebo dopoledních hodin, výjimkou jsou některé úseky s elektrickou trakcí nebo tam, kde je větší poškození nebo větší množství stromů,“ uvedl Šťáhlavský.

Vichřice pustošila nejen Česko, ale i zbytek Evropy. V Polsku zabíjela

Jde například o úsek České Budějovice - České Velenice, Tábor - Bechyně a Rybník - Lipno, kde se obnovení provozu předpokládá kolem poledne. Větší množství stromů je popadaných na trať mezi Libercem a Českou Lípou. Vlaky by tudy měly opět jezdit po 13:00.

Z hlavních tahů už problémy přetrvávají pouze na tahu mezi Chebem a Plzní, kde je zavedena náhradní doprava. Předpoklad obnovení je kolem osmé hodiny ranní nebo dopoledne.

GALERIE: Podívejte se, jaké škody napříč Českem napáchal extrémně silný vítr

Podle webu energetické společnosti ČEZ nadále trvá kalamitní stav ve 43 okresech, kde firma elektřinu distribuuje. Na území, které obhospodařuje společnost E.ON, je nejvážnější situace v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou.

Nedělní vichřice si v Česku vyžádala dva lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Bez proudu bylo v neděli odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300 000. ČEZ vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

SDÍLET
sinfin.digital