Chce odvrátit pozornost od problémů v ČSSD, kritizuje Babiš Sobotku

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec mluvili v posledních dnech o možném konci ministra dopravy Dana Ťoka. Ten ale i přes výzvy koaličních partnerů nehodlá rezignovat. Zastal se ho také ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Premiér v pondělí zahájil rozhovory se členy kabinetu schůzkou s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO), kterého v závěru minulého týdne ČSSD silně kritizovala.

Sobotka zdůvodňuje schůzky se členy vlády snahou o větší dynamiku kabinetu v posledním roce před volbami. Sobotnímu Právu řekl, že by uvažoval o Ťokově výměně, kdyby mohl dělat revizi i u členů vlády z ANO a KDU-ČSL. „Máme pocit, že tato aktivita má odvrátit pozornost od problémů, které jsou uvnitř ČSSD," řekl v pondělí na ministerstvu dopravy novinářům Babiš.

Premiér Sobotka v pátek oznámil, že navrhne výměnu v čele dvou resortů ČSSD. Nahradí ministra zdravotnictví a ministra pro lidská práva. Babiš dnes uvedl, že noví navrhovaní šéfové resortů Miloslav Ludvík a Jan Chvojka (oba ČSSD) mají Sobotkovi pomoci „koupit si" některé regiony. „Já jako předseda hnutí ANO si takhle nekupuji přízeň krajských organizací, my jsme nominovali ministry podle odbornosti a hodnotíme je podle práce, ne podle výsledků krajských voleb nebo nálady v hnutí," řekl.

„Máme pocit, že tato aktivita má odvrátit pozornost od problémů, které jsou uvnitř ČSSD."

Aktuální vláda je úspěšná, míní Babiš. Po volbách očekával zlepšení atmosféry v kabinetu, ale Sobotka podle něj nyní pracuje na opaku. „Mrzí mě, že nás do nich (problémů ČSSD) zatahuje. Marketingové akci pana premiéra vlastně rozumím, ale ta komunikace je velice nestandardní, minimálně bych čekal, že mě bude informovat, že bude si zvát naše ministry," řekl.

Ťok neví, zda je jeho schůzka s premiérem na programu jako první kvůli tomu, že by s ním byl Sobotka nejvíc nespokojený. „Já se na to pana premiéra na rovinu zeptám. Já jsem to pochopil tak, že úspěch na tomto ministerstvu není z hlediska voleb (pro ČSSD) dobrý," řekl Ťok. Na dopravě se podle něj ukazuje, že stát a ministerstvo lze řídit jako firmu. „A to není úplně dobře, když se tyto věci potvrzují," řekl.

SDÍLET
sinfin.digital