Cínovecké lithium se mění ve zlato. Akcie australského těžaře vydělávají stamiliony

E15 Premium, Jaroslav Bukovský

E15 PREMIUM | Burziáni se naplno opřeli do příběhu českého lithia. Jen během uplynulých dvou týdnů vydělali rovných padesát procent na akciích australské firmy European Metals Holdings, která skrze svůj společný podnik s ČEZ hodlá těžit kov na krušnohorském Cínovci. V „penězích“ si tak investoři přišli v přepočtu na bezmála tři čtvrtě miliardy korun. Právě o tolik se totiž během čtrnácti dnů zvýšila hodnota firmy na burze. Akcie brutálně rostou od okamžiku, kdy společnost ohlásila, že cínovecké zásoby lithia dávají byznysový smysl.

Experti přitom dávají v případě úspěchu těžby akciím do vínku atraktivní budoucnost. „Vzhledem k dané přírodní lokalitě jsem obecně trochu skeptický k tomu, že se tam jednou lithium bude těžit. Pokud by tomu tak ovšem bylo a projekt byl úspěšný, dávalo by to tomuto příběhu násobně jiné cenové grády,“ komentuje portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan.

Těžbu cínoveckého lithia by měla realizovat společnost Geomet. V ní má 49procentní podíl australská European Metals Holdings, majoritu ve firmě drží ČEZ. V poslední době přitom Geomet posunul ke startu těžby i nákup pozemků v průmyslovém areálu Dukla poblíž Újezdečku, tedy jen několik kilometrů od plánovaného centra pro těžbu kovu. Nákupem si firma zajistila místo pro továrnu na zpracování cínoveckého lithia.

Pozitivní vliv na akcie má i renesance cen samotného lithia. Ceny kovu od loňského listopadu do poloviny dubna systematicky klesaly a lithium za tu dobu zlevnilo o bezmála tři čtvrtiny. Právě duben ale přinesl obrat a ceny se během pouhých dvou měsíců téměř zdvojnásobily. Akcie hlavních světových těžařů lithia nicméně na obrat v cenách kovu reagovaly střízlivěji, na těch nejúspěšnějších přesto investoři solidně vydělali.

sinfin.digital