Digitální koruna už je skoro hotová. Jejího tvůrce inspiroval i vznik Slevomatu

Češi by brzy mohli platit novým druhem peněz. Zatímco Evropská centrální banka minulý týden poslala svůj projekt digitálního eura do další fáze, v Česku už je téměř hotová „digitální koruna“. Její vývoj neřídí stát, ale majitel kryptosměnárny Bit.plus Martin Stránský. „I koruny se neustále vyvíjejí. Nejdřív jsme měli hotovost, kterou teď lidé trochu opouštějí ve prospěch jedniček a nul někde na účtech regulovaných společností. Ty jsou ale v některém rozvoji pomalé,“ uvádí podnikatel. „Digitální korunu“ zatím v Česku jinak než přes iniciativu soukromníků vydávat nelze. České národní bance to podle jejího stanoviska pro e15 znemožňuje současná legislativa.

Kryptoměny stále nenašly praktické využití a zajímají jen spekulanty, kteří spoléhají na příliv hlupáků, prohlásil před několika dny v Praze autor Černé labutě Nassim Nicholas Taleb. Jenže zastánci světa virtuálních měn by namítli, že světoznámý spisovatel a bývalý trader ignoruje ty digitální mince, které jsou v poměru 1 : 1 navázány na kurz standardní státní měny.

Takzvanými stablecoiny (nejznámější z nich se jmenuje tether a kryjí ho dolary) platí nemálo obyvatel jihovýchodní Asie či států Jižní Ameriky. Jsou navíc důležité pro běžné fungování spekulantů na kryptoburzách, kde přelévají peníze mezi různými digitálními mincemi. Stablecoiny pro ně představují obdobu žetonů, které používají na své sázky.

„Nápad na CZKC částečně vzešel i z toho, že naši klienti začali dolarové stablecoiny používat. Tak jsem si říkal, že bych zkusil malinko okopírovat projekt, který už někde existuje a je funkční. Podobně jako se v Česku třeba kdysi uchytil Slevomat inspirován americkým Grouponem,“ popisuje Stránský.

sinfin.digital