Favorit na rakouského prezidenta chce obnovit „Rakousko-Uhersko“

Opakované druhé kolo prezidentských voleb v Rakousku se blíží a kandidát Svobodné strany prozrazuje, co chystá, pokud uspěje. I za účasti Česka chce vytvářet aktivní protiváhu k silným hráčům Evropské unie.

Česko, Maďarsko, Rumunsko nebo západobalkánské země. Norbert Hofer se rozhlíží po státech, které s ním v případě jeho volebního úspěchu budou ochotné jít proti hegemonii Německa (a západní Evropy obecně) v EU. Mluvil o tom s novináři ze švédského deníku Dagens Nyheter. Hoferův seznam blízkých spojenců vzdáleně připomíná bývalé Rakousko-Uhersko.

„Hledám spojence pro nové uspořádání,“ řekl v interview. Hofer proto hledá v regionu, který se v minulých měsících opakovaně stavěl na odpor Bruselu. Migrační krize odhalila, že státy podél tzv. balkánské trasy a především země Visegrádské čtyřky, koukají na politiku Evropské komise mnohdy s odporem. Hoferovo vábení lídrů, kteří podobně jako on nemají daleko k nálepce „populista“, je logickým krokem.

Hofer stejně jako další evropští „anti-systémoví“ politici cítí šanci s ohledem na úspěch Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. V rozhovoru to potvrzuje, když kritizuje „politicky korektní elitu“ – tedy když otevírá téma, kterým se může zalíbit „obyčejným“ lidem. Že podobná snaha funguje víc než kdy dřív, ukázaly právě nedávné americké volby a Trumpovo úspěšné tažení proti zažitým politickým pořádkům.

Po zvolení rovnou do Čech

Hofera v poslední době otevřeně podpořil prezident Miloš Zeman, který ho přijal i na Pražském hradě, a teď pozitivní slova na jeho adresu zazněla i od Václava Klause. Kandidát Svobodné strany to hodlá oplácet. Pokud uspěje, chce na první zahraniční cestu zamířit právě do Prahy. Řekl to pro Lidové noviny. Rozhovor se Zemanem by přitom nemusel být úplně hladký. Nabízí se téma jaderné energetiky nebo Benešovy dekrety. „My jsme se v září dotkli i těchto dvou témat a zjistili jsme, že tady máme odlišná stanoviska“, přiznal Hofer pro LN.

Hofer taky pomýšlí na uspořádání summitu prezidentů Ruska a USA ve Vídni.

Opakované prezidentské volby v Rakousku

Uskuteční se 4. prosince. Jedná se o druhé kolo, jehož původní výsledky soud zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Vítězného Alexandera Van der Bellena a Norberta Hofera dělilo pouhých 31 tisíc hlasů. Budoucí hlavu státu budou moci nově vybírat už šestnáctiletí.

 

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital