Hádaví politici: Kdo se do sebe pustil v roce 2016?

Mezi českými politiky to i v roce 2016 často jiskřilo. A mnohdy nešli daleko pro ostrá slova. Ke konci roku už se rozčílil i jindy klidný premiér Bohuslav Sobotka. Kdo se s kým hádal a proč? Podívejte se na náš výběr.

Babiš vs Sobotka

Napětí mezi předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou a ministrem financí Andrejem Babišem by se dalo letos krájet hned v několika situacích. Jako nejvýbušnější se ukázala na konci roku „kauza“ kolem prosincového spuštění EET. Jindy velmi korektní Sobotka tehdy na svém Facebookovém účtu dokonce použil slovo „předposraní“. Reagoval tak na novináře Lidových novin, kteří otiskli jen část jeho tweetu. Ten kritizoval ministra financí za to, že pouhých sedm dní před startem EET přinesl na koaliční radu další změny.

Babiš zase Sobotku obvinil z toho, že téma zpolitizoval. „Reakce ČSSD je zpolitizovaná, dnes jsem byl hodinu ostřelován pěti ministry ČSSD. Je to absurdní situace,“ stěžoval si ministr financí novinářům po jednání vlády na konci listopadu. A že jeho komunikace s premiérem vázne, tvrdil i v rozhovoru pro INFO.CZ: „Vy snad znáte někoho, kdo se se Sobotkou baví? Pan premiér komunikuje formálně“.

Zatím to vypadá, že příští rok s blížícími se sněmovními volbami ještě přituhne. Premiér už označil hnutí ANO za hlavního soupeře ČSSD. Babiš podle něj není superman, dá se porazit a sociální demokraté se ho nesmějí bát.

„Babiš není superman.“ Podle Sobotky se dá porazit

 Sobotka vs Zimola

Bohuslav Sobotka ale letos nemusel čelit zdaleka jen Andreji Babišovi. Po debaklu v krajských volbách se znovu ozvala i „stará známá“ opozice uvnitř ČSSD. A mezi nejhlasitější kritiky se zařadil jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ten obhájil svůj post v čele kraje už po několikáté a během pár týdnů rozdal hned několik rozhovorů, v nichž označoval Sobotku za tápavého člověka, který neumí oslovit voliče. V rozhovoru pro INFO.CZ si postěžoval, že „ČSSD dál plave v malém rybníčku a říká si, že břeh je ještě daleko. A nechce si připustit, že parník jménem Andrej Babiš jí ujíždí čím dál víc, zatímco si plave na pramičce“. A pak dokonce navrhl oddělení funkce premiéra a předsedy ČSSD. Sobotka ho na to konto vyzval, aby sám kandidoval na předsedu strany. A nebo mlčel. 

Jiří Zimola: ANO je parník, který ujíždí naší pramičce

 Dienstbier vs Poche a Březina

V sociální demokracii bylo na konci roku horko i ohledně výměny „unavených“ ministrů. A situaci neprospívalo ani to, že několik dnů nebylo vůbec jasno, kdo bude odvolán. Média spekulovala hned o několika jménech. Mezi nimi už od začátku zazníval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Ten přešel do protiútoku, když na svém Twitteru oznámil, že nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. „V ministerské ruské ruletě po mém odvolání volají pučisté z Lán Tejc a Zimola, pražská mafie – pračka peněz Poche a podvodník Březina,“ napsal záhy.

Moderní levice, nebo Zeman? Kam Sobotka dovede ČSSD

Kalousek vs Jurečka

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval Andreje Babiše po celý rok téměř při každé příležitosti. Téma EET  ale už na začátku roku rozžehlo roztržku i mezi ním a lidovci. Lednové rozhodnutí koalice ukončit debatu o zavedení elektronické evidence tržeb Kalouska vyprovokovalo k obvinění, že lidovci jsou pokrytci a nesou odpovědnost za násilné ukončení debaty, ale i vstup Babiše do vlády bez čistého lustračního osvědčení. Ministr zemědělství Marian Jurečka to komentoval slovy: „Zaplať pánbůh už jste bývalým členem KDU-ČSL i bývalým předsedou“. A přisadil si, že lidovci nesou do dnešních dnů negativní důsledky z Kalouskova působení v řadách KDU-ČSL.

„Chtěla jsem, aby prezident neměl prostor pro poškozování Česka,“ říká Markéta Adamová pro INFO.CZ

Marksová vs Adamová

A rozpory se letos nevyhnuly ani političkám. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová řešila na začátku podzimu napjatý vztah třeba s Andrejem Babišem. Její návrhy se ale dočkaly kritiky i z dalších stran. Pravidelně například od poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéty Adamové. O návrhu na zpřísnění pravidel pro práci z domova Adamová prohlásila, že je „postavené na hlavu, aby zaměstnavatel zaručoval lidem pracujícím z domova sociální kontakt nebo řešil, jestli mají k práci dost světla“. Marksová navrženou změnu zákoníku práce bránila slovy: „inspektoři práce nebudou u vás doma kontrolovat, jestli nemáte kluzkou podlahu, nebo jestli tam není ostrý nůž“.

SDÍLET
sinfin.digital