Kapr na štědrovečerní tabuli se prodraží, rybáři ohlásili zvyšování cen

Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší než loni. Na sádkách se budou prodávat od 70 až do 89 korun. Podzimní výlovy skončí v kraji do dvou týdnů. 

Rybářství Třeboň čeká výnos z podzimních výlovů 2400 tun tržních ryb, podobně jako v minulých letech. Předseda představenstva firmy Josef Malecha ČTK řekl, že měli kvůli suchu, vysokým teplotám a nutnosti více krmit vyšší náklady. Proto vzroste cena za kilo živého kapra. Loni před Vánoci stál kilogram kapra I. třídy 77 Kč, výběrový 80 Kč.

Babiš a Zeman neohrožují demokracii, reakce politiků jsou infantilní, říká advokát Sokol

„V začátku lovení jsme tuto cenu drželi. Od druhé poloviny listopadu plánujeme na našich prodejnách ceny kapra první třídy za 79 korun a kapra výběrového za 89 korun,“ řekl Malecha. Výlovy potrvají ještě 14 dní. Firma, jejíž roční produkce je 3200 tun tržních ryb, obhospodařuje přes 7000 hektarů rybníků, na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty.

Společnost Blatenská ryba hospodařící na 1550 hektarech rybníků má hlavní výlovy za sebou, lovit se budou ještě 14 dní násadové rybníky. Výnosy z podzimních výlovů budou přes 400 tun, většina půjde na export. Celková roční produkce je kolem 800 tun.

„V některých případech je ryba o trochu lehčí, spíš je to přičítáno chladnějšímu jaru nebo nedostatku vody, ale jsme spokojeni. Ještě aby začalo víc pršet, je poměrně sucho,“ řekl ČTK ředitel Jiří Bláha.

Na 600 tun kapra a 100 tun takzvané vedlejší ryby, což jsou amur, tolstolobik, candát, štika, cejn nebo lín, odhaduje výnos z podzimních výlovů Rybářství Nové Hrady, jež hospodaří na 330 rybnících o rozloze 1258 hektarů. Většinu ryb už prodalo, na předvánoční trh dodá 100 tun kapra. Z větší části jsou ryby určeny pro export na Slovensko, do Německa, Rakouska, zčásti do Polska a Rumunska. ČTK to řekl ředitel firmy Lubomír Zvonař.

„Hlavní výlov nás čeká, náš největší rybník Žár s rozlohou 120 hektarů, ten rozhodne. Ale zatím to vypadá jako slušný rok,“ řekl Zvonař. Ceny kaprů zvednou o dvě až tři koruny, kilogram na sádkách bude za 70 Kč.

Ceny na předvánoční trh zatím neurčilo Rybářství Hluboká, jež hospodaří na 137 rybnících, asi 2552 hektarech a jehož roční produkce je 1300 tun ryb, z toho tvoří 85 procent kapr. Firma je v půli podzimních výlovů, jež zakončí 23. listopadu. Z velkých rybníků slovila zatím jeden, Bezdrev s rozlohou 520 hektarů. „Tam je kusový přírůstek nižší, než jsme předpokládali, zatím oproti běžnému roku není výlov tržní ryby ani průměrný,“ řekl ČTK zootechnik Aleš Kříž. Na sádkách bude stát kilogram ryby stejně jako v posledních letech 70 korun. Z celkové produkce hlubockých rybářů jde 60 procent na export do Evropy.

SDÍLET
sinfin.digital