Konečně! V Praze se otevřelo Muzeum XX. století, návštěvníci ale kvůli COVIDu musí zůstat za branami

Po mnoha letech snah historiků a některých komunálních i celostátních politiků se dnes v Praze otevřelo Muzeum XX. století. Ústav, který by měl zachycovat nejdůležitější události české a československé historie včetně nacistické i komunistické tyranie, sídlí dočasně v Kanovnické ulici na Hradčanech v Domě pážat pánů z Martinic. Kvůli nařízení vlády jsou všechna muzea zavřená, ale i tak se do něj mohou zájemci podívat alespoň online od dnešních 14:00.

„Podle nás naše země, která ve 20. století prošla dvěma totalitami – komunistickou a nacistickou – toto muzeum nutně potřebuje. Je alarmující, že zvláště mladá generace na naši novodobou historii zapomíná, což ukazují mnohé průzkumy v poslední době. Pevně proto doufám, že návštěva Muzea paměti se v budoucnu stane i součástí školní výuky,“ uvedl Jiří Pospíšil z TOP 09, jež je součástí Spojených sil pro Prahu, které vznik muzea v současné magistrátní koalici nakonec prosadili.

Dům, v němž se muzeum nachází, od svého vzniku sloužil mnoha účelům. Nejstarší zprávy hovoří o třech gotických domech, které před rokem 1541 spojili Šternberkové v jeden objekt. Za Rudolfa II. sloužil palác k ubytování pážat pánů z Martinic. V pozdější době byl využíván k sociálním účelům a za první republiky zde byla mateřská škola. Od sedmdesátých let 20. století v něm sídlil Útvar hlavního architekta města Prahy. V té době byl také objekt restaurován. Od roku 2008 byl opuštěný. Zhruba rok poté se konečně vhodné využití našlo. Radní hlavního města letos v létě odsouhlasili, aby bylo v domě dočasně umístěno Muzeum paměti XX. století, jehož zakladatelem je město Praha.

Důvody pro odvolání Dozorčí komise ČT? Lipovská, Matocha a další radní mlčí

sinfin.digital