„Lex Babiš" těsně před hlasováním. Jaké změny čekají ministra financí?

Poslanci se chystají na závěrečné hlasování o zákonu o střetu zájmu. Novelu, které se přezdívá „Lex Babiš“, vrátil dolní komoře parlamentu Senát s tím, že její účinnost odložil z ledna na září příštího roku.

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se kvůli zákonu ve středu sejde s koaličními partnery. Poslanci o ní pak mají rozhodovat 29. listopadu. K dispozici by měli mít právní analýzu.

Norma má omezit podnikání ministrů. Některé části by měly vejít v platnost téměř ihned po schválení, a to i podle návrhu pozměněného Senátem.

„Je to další pokus, jak mě vyautovat z české politiky."

Na Babišovu podnikatelskou skupinu Agrofert, do níž patří i mediální dům Mafra a rozhlasová stanice Impuls a televize Óčko, by dopadly pasáže, podle nichž by firmy členů vlády neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle analýzy zveřejněné nedávno serverem HlídacíPes.org získaly firmy holdingu v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard.

Zákon by také členům vlády a dalším funkcionářům zakázal provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Tato restrikce se má týkat až nově jmenovaných členů kabinetu.

Omezení Babišova vlivu prostřednictvím změny zákona podporují vedle opozice i vládní ČSSD a KDU-ČSL. Sněmovna zákon schválila více než ústavní většinou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že normu pravděpodobně nebude vetovat, byť by zákony neměly být přijímány proti jednomu člověku.

Babiš podle svých dřívějších vyjádření čeká na finální verzi normy. „Potom se poradím, jestli to není protiústavní, jestli mi to neupírá právo něco vlastnit nebo jít do politiky. Je to další pokus, jak mě vyautovat z české politiky," řekl novinářům koncem června, když zákon ve Sněmovně zamířil do třetího čtení. Právní analýzu zřejmě předloží i ve středu koaliční radě.

SDÍLET
sinfin.digital