„Maturita pro odborné školy je dobrý krok,“ říká Klaus ml. pro INFO.CZ. Vlády ji prý zbytečně odsouvají

Markéta Žižková

20. 02. 2017 • 12:30

Povinná maturita z matematiky se bude už za pár let týkat i většiny středních odborných škol. „V mých očích je to čím dříve, tím lépe,“ hodnotí dnešní rozhodnutí vlády expert ODS na školství Václav Klaus mladší. Jde podle něj o dobrý krok. Nesouhlasí ale s výjimkou pro některé obory. „Maturita má zajišťovat všeobecné vzdělání, které je jak humanitní, tak přírodovědné. A matematika zastřešuje přírodní vědy. Zdravotní sestřička také musí do injekce nabrat 3 miligramy, a ne dekagramy,“ říká pro INFO.CZ.

Co říkáte na dnešní rozhodnutí vlády, že bude povinná maturita rozšířená i na střední odborné školy?

Maturita má být jednotná pro všechny školy, čili to, že jsme se po letech dobrali alespoň částečně k tomu, že většina škol bude mít povinnou maturitu z matematiky, je dobré rozhodnutí. Na druhou stranu nechápu, proč to trvalo sedm let. Respektive to chápu, protože to není populární krok, takže se ho vlády snaží odsouvat, jak to jde. I tato vláda to odsouvá do roku 2022 (povinná maturita z matematiky bude i na SOŠ od školního roku 2021/2022 – pozn. red.), až už nebude vládnout.

Jak hodnotíte obory, které jsou z toho vyňaty? Dávají vám smysl? S lidovci byl spor o zemědělské obory.

Smysl mi to nedává. Maturita má zajišťovat všeobecné vzdělání, které je jak humanitní, tak přírodovědné. A matematika zastřešuje přírodní vědy. Zdravotní sestřička také musí do injekce nabrat 3 miligramy, a ne dekagramy. To jsou také základy matematiky, které životně nutně potřebuje. Čili to jsou vyloženě nějaké lobbistické tlaky, aby to některé školy měly lehčí. Já si myslím, že maturita má být jednotná pro všechny. A pak se můžeme bavit o tom, že některá povolání nemusí vyžadovat maturitní zkoušku. Ale to už je jiná debata.

Takže vy byste ji rozšířil i na zdravotnické, sociální a umělecké obory, které budou mít podle současného rozhodnutí výjimku?

Když se to jmenuje maturita, tak má být pro všechny stejná, protože právě ukazuje, že člověk složil maturitní zkoušku. A školy, které z nějakých objektivních důvodů nemohou složit zkoušku z matematiky, tak by skládaly zkoušky jiné, jmenovaly by se jinak.

Jsou na povinnou maturitu z matematiky české školy připravené? Už teď je u této zkoušky vyšší neúspěšnost.

Já jsem jako ředitel školy zavedl povinnou maturitu z matematiky o řád vyšší, než je státní úroveň, ze dne na den. Studenti maturovali za rok a zvládli to. Takové to odkládání, že počkáme do roku 2060, až se to bude učit moderně a budou všichni připravení, je vlastně snaha to zrušit. V mých očích je to čím dříve, tím lépe.

SDÍLET