Mýdlo na Hradě se nakonec zřejmě uskuteční. Pořadatel chce využít nabídku jiných prostor

Akce Mýdlo na Hradě, kterou chtěl dokumentarista Petr Horký zorganizovat v sobotu 9. září v Jižní zahradách, se nakonec zřejmě uskuteční. „Rád bych využil nabídku zahrady mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny,“ napsal Horký lidem, kteří přispěli na realizaci projektu. „Pokud by se tam vyskytly nějaké komplikace, hledal bych třetí, dostatečně důstojný prostor pro realizaci,“ doplnil. 

Horký se akci na Hradě se rozhodl uspořádat v reakci na oslavy narozenin poradce prezidenta Martina Nejedlého a hradního kancléře Vratislava Mynáře, po nichž Hrad oznámil, že uspořádat oslavu v sídle českých králů a prezidentů mohou i další zájemci. Horký poté vyzval, aby se lidé na náklady ve výši 400 000 korun složili. Akce měla být oslavou a setkáním lidí, kterým vadí nabubřelost a papalášství.

Robejškovi Realisté vysílají do boje o Hrad zbrojaře Hynka. Prý se nepotřebuje nic učit

V pondělí však Horký oznámil, že hradní úředníci nepovolili konání akce v Jižních zahradách s odůvodněním, že z bezpečnostních důvodů není možné vpustit do Jižních zahrad více než 150 lidí. Pokud by chtěl na oslavě více účastníků, nabídli mu jako alternativu prostor mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny.

Tato varianta se ale Horkému nepozdávala. „Přijmout se mi to nechce. Je to místo, které už je za hradním příkopem. Je to odlišné místo, než o kterém hovořil pan mluvčí Ovčáček, když říkal, že by se na to mohl složit kdokoli a kdokoli si to pronajmout,“ řekl dokumentarista serveru Seznam Zprávy.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Horký zvažoval několik variant – buď akci zruší a příspěvky lidem vrátí, nebo že akci uspořádá ve stejném termínu, ale na jiném místě. Rozhodnutí padlo v úterý. Horký přispěvatelům, kteří mu ve veřejné sbírce poslali přes 870 tisíc korun, oznámil, že chce využít nabídku Hradu na konání akce v jiném než původně zamýšleném prostoru.

„Za sebe bych klidně přijal nabídku odlišného prostoru, tedy zahrady mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny. Pokud by se tam vyskytly nějaké komplikace, hledal bych třetí, dostatečně důstojný prostor pro realizaci,“ uvedl Horký s tím, že zbylé peníze by zaslal Nadaci Národ dětem.

Těm, kteří s přesunem akce z Jižních zahrad nesouhlasí, nabídl vrácení peněz.

 

SDÍLET
sinfin.digital