Na Praze 6 se staví nová klinika, pojišťovny s ní ale vůbec nepočítají

Zdravotnický deník

Naše newslettery rozesíláme každý týden

10. 08. 2020 • 08:38
Zdravotnické kapacity na Praze 6 by se mohly rozšířit o novou kliniku, do které již někdo investoval značné prostředky, aniž by měl zajištěny smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Jaké by však měla poskytovat služby, zůstává obestřeno tajemstvím. V tuto chvíli to ale vypadá, že se zařízení MyClinic bude spíše soustředit na samoplátce. Zdravotní pojišťovny totiž v dané lokalitě neregistrují nedostatečnou dostupnost péče, a tak se k rozšiřování sítě smluvních zařízení stavějí spíše negativně. Informuje o tom Zdravotnický deník.

Zdravotnický deník se pokoušel zjistit, jakou péči plánuje MyClinic poskytovat, kdy by měla otevřít či zda má smlouvu s některou zdravotní pojišťovnou. Kromě první reakce zaslané na začátku března, na co požadované informace chceme, se nám ale již od zástupců MyClinic nedostalo odpovědi. Nepoštěstilo se nám ani u pražského magistrátu a na radnici Prahy 6. Obrátili jsme se proto na zdravotní pojišťovny s tím, zda s daným zařízením uzavřely nebo plánují uzavřít smlouvu – a z odpovědí čtyř plátců vyplývá, že se k této možnosti stavějí negativně.

„V současné době nemá toto zdravotnické zařízení s VZP smluvní vztah. V případě, že projde řádným výběrovým řízením, může VZP o smluvní vztah požádat a VZP bude tuto žádost řešit v rámci své jednotné smluvní politiky, především s ohledem na dostupnost péče v dané lokalitě,“ uvádí mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Největší česká zdravotní pojišťovna ovšem v dané lokalitě problém se špatnou dostupností péče nemá. „Síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb na území Prahy 6 je dle našich analýz v hlavních oborech saturována dostatečně. VZP ČR samozřejmě v rámci své činnosti provádí rozbor podnětů svých klientů na zlepšení dostupnosti zdravotních služeb, případně aktuálně řeší upozornění na nedostatky zajištění zdravotní péče v této oblasti. V souvislosti s výše uvedeným lze konstatovat, že podněty na zajištění zdravotní péče týkající se území Prahy 6 nevykazují odchylku od ostatních částí Prahy. Vzhledem k tomu, že dopravní dostupnost v rámci celého hlavního města Prahy je na výborné úrovni, VZP ČR nepředpokládá v nadcházejícím období výraznější rozšiřování stávající sítě svých smluvních partnerů,“ konstatuje Sršeň

Podobně je na tom největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna. „Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR neregistruje v Praze 6 zhoršenou dostupnost zdravotních služeb a v nejbližší době se nechystá nasmlouvávat nové kapacity,“ napsala nám mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Ani Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se do uzavírání nové smlouvy v Praze nehrne. „Neevidujeme v žádném oboru nebo odbornosti v celé Praze stížnosti pojištěnců na nedostupnost péče. Potřeby našich pojištěnců průběžně monitorujeme, a pokud se objeví požadavek na zajištění některého druhu zdravotních služeb, jsme schopni i iniciovat výběrové řízení a s případným zájemcem o poskytování služeb uzavřít smlouvu. Vzhledem k tomu, že v Praze je perfektně dostupná MHD, není problém pro občany Prahy zajet si k lékaři do jiné městské části Prahy,“ reaguje mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

K aktivitě na Praze 6 se nechystá ani nejmenší Zdravotní pojišťovna Škoda. „ZPŠ momentálně zhoršenou dostupnost ambulantní péče na Praze 6 neeviduje. Je třeba ale poznamenat, že ZPŠ nemá v tomto regionu natolik reprezentativní počet pojištěnců, aby toto odpovídalo objektivní celkové skutečnosti. V případech, kdy je ze strany poskytovatele zdravotních služeb sídlícího na Praze 6 (resp. mající zde provozovnu) zájem o uzavření smlouvy se ZPŠ a jsou z jeho strany splněny veškeré náležitosti dané legislativou, tak smlouvy uzavíráme vždy. V případě, že by se na nás v budoucnu obrátil pojištěnec, reagovali bychom operativně tak, aby pro něj byla dostupnost péče plnohodnotně zajištěna v souladu s platnou legislativou,“ vysvětluje asistent ředitelky ZPŠ Petr Kvapil.

Text vyšel na stránkách Zdravotnického deníku

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.