Nebezpečná internetová hra nutí děti k sebevraždě. Se životem hazardují už i školáci v Česku

Pořež si ruce. Jdi na střechu a sedni si na okraj. Skoč z vysoké budovy, ukonči svůj život. To je výčet úkolů, které musí postupně plnit děti, které se chtějí zapojit do zvrácené hry s názvem Modrá velryba. To, co vypadalo jako hoax a vtip, je podle Policie ČR pravda. I české děti se k nebezpečné hře, která končí sebevraždou, připojují. Po uplynutí 50 dnů a splnění 50 úkolů přichází smrt.

„Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, v jejíž gesci je počítačová kriminalita, se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zamezili dalšímu šíření této 'hry',“ uvedla v tiskovém prohlášení policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Pro stovky dětí není na školách místo, zoufalí rodiče před zápisy podvádějí

Policie se o podivnou hru zřejmě začala víc zajímat po podezřelých úmrtích dětí z poslední doby. Mezi ně patří i případ dvou děvčat z Mlékojed, které se pravděpodobně dobrovolně a společně vrhly pod vlak. Policie apeluje na rodiče i sourozence a kamarády, aby si všímali změn v chování dětí. A pokud mají podezření, že se do hry někdo zapojuje, aby to neprodleně ohlásili ve škole nebo na policii.

První zprávy o Modré velrybě se objevily na podzim 2015 v Rusku. Po sérii podezřelých dětských sebevražd tam policie odhalila hru, která je motivovala k tomu, aby si ubližovaly. Takzvaní kurátoři dětem zadávali úkoly, které často zahrnovaly sebepoškozování. Velryba se stala zřejmě symbolem hry z důvodu, že jeden z úkolu přikazoval dětem, aby si na tělo vyřezaly obrázek velryby. Podle deníku Novaya Gazeta mohlo hru hrát nejméně 130 dětí, které za podivných okolností spáchaly sebevraždu.

Policie rozbila obří varnu ve vietnamské tržnici SAPA. Drogy mohly být v jídle z okolních restaurací

Podle serveru Buzzfeed byl skutečný administrátor Modré velryby zatčen loni v říjnu. Filipp Budějkin nabádal údajně dospívající k sebevraždám a minimálně u 15 z nich se mu to prý povedlo. Ani s jeho zadržením ale děsivá hra neskončila. Její šíření po síti už se nedalo zastavit.

V únoru 2017 začala ruská média psát o tom, že hra se opět šíří internetem, a v březnu se už o sadě sebedestruktivních úkolů začalo mluvit i mimo Rusko. Skutečnost, že se hra dostala zřejmě až do Česka, teď potvrdila policie.

Modrá velryba obsahuje 50 úkolů, které hráče postupně vedou cestou čím dál větší sebedestrukce až k sebevraždě. Zapojené děti musí výsledky úkolů posílat takzvanému kurátorovi, který kontroluje dostatečně splnění, posílá další pokyny a podsouvá hráčům sebedestruktivní myšlenky.

SDÍLET
sinfin.digital