Nejrozšířenější drogou v Česku je marihuana. Jointa si dal skoro každý pátý mladý dospělý

06. 06. 2017 • 18:19

Nejrozšířenější drogou v České republice je marihuana, nejnovější údaje z roku 2015 dokládají, že s ní měl v předcházejícím roce zkušenost skoro každý pátý obyvatel země mezi 15 a 34 lety. Plyne to ze zprávy o ČR, kterou dnes v rámci svého přehledu situace v oblasti obchodování s drogami a jejich zneužíváním v Evropě zveřejnilo monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Data EMCDDA také ukazují nárůst zájmu o tuto drogu mezi uživateli od 15 do 19 lety a staršími lidmi od 35 do 49 let. „Užívání dalších nedovolených látek bylo výrazně nižší než u marihuany,“ uvádí zpráva. S „trávou“ mělo v roce 2015 zkušenost 18,8 procenta lidí od 18 do 34 let, mezi muži to bylo 25,6 procenta a mezi ženami 11,7 procenta.

V celoevropském srovnání užívání marihuany v roce 2015 hlásilo Česko spolu s Francií nejvyšší počet studentů, kteří marihuanu zkusili - bylo to 37 a 31 procent, proti průměrné hodnotě 18 procent z 24 evropských zemí.

Nejběžnějším psychoaktivním stimulantem zůstává MDMA, tedy „extáze“ , se kterou mělo zkušenost 3,5 procenta českých občanů od 18 do 34 let.

Metamfetamin, hlavně podomácku vyráběný pervitin, je ještě méně rozšířený, tato droga je však nejčastěji spojována s problematickými a rizikovými uživateli v Česku. Zpráva uvádí odhad 34 200 uživatelů metamfetaminu a asi 12 700 lidí užívajících heroin a další opioidy.

Česko je přitom také zdrojem většiny metamfetaminu v Evropě, uvádí zpráva EMCDDA, nově spolu s příhraničními oblastmi sousedních zemí. V roce 2015 bylo v Evropě hlášeno 291 nelegálních laboratoří na výrobu metamfetaminu, z toho 263 v ČR. Produkce se přesunula z malovýroben, v nichž si uživatelé vyráběli množství pro osobní potřebu nebo místní nabídku, do velkoobjemových výroben, které provozují skupiny organizovaného zločinu a které vyrábějí drogu jak pro spotřebu v evropských zemích, tak pro vývoz.

Zpráva týkající se Česka také připomíná relativně nízké počty nemocných HIV nebo žloutenkou, a tento stav zůstává stabilní. Česko je tak výrazně pod evropským průměrem úmrtí souvisejících s drogami. EMCDDA uvádí 5,5 případu na milion obyvatel, evropský průměr je 20,3 úmrtí na milion obyvatel.