„Nenapadlo nás, že bychom se domů nevrátili,“ tvrdí žena, kterou v roce 2002 zasáhly povodně

Aneta Černá

14. 08. 2017 • 08:15

Sirény, bezmoc a nejistota provázely před 15 lety ty, kteří kvůli ničivým povodním museli narychlo opouštět své domy a byty a nevěděli, jestli se do nich ještě budou moci vrátit. „Nedovedli jsme si do té doby vůbec představit, co to je povodeň a co obnáší,“ popisuje Lenka Švarcová, která se musela evakuovat s rodinou z bytu na pražské Invalidovně. Po opadnutí vody se do něj mohla vrátit, a přestože jejich dům stojí v záplavové zóně, doufá, že už povodně už nikdy neprožije na vlastní kůži znovu.

„Evakuovat jsme se museli 13. srpna 2002 ve dvě hodiny ráno. Ulicí zněly sirény a houkala auta policie a hasičů. Slyšeli jsme taky výzvu, že si máme vzít nezbytné věci, zabezpečit byt a opustit sídliště,“ vysvětluje pro INFO.CZ Švarcová. Jak sama říká, její rodina měla štěstí. „Pro lidi, kteří neměli kam jít, byly připravené autobusy, kterými byli přepravení do tělocvičen v Praze. My měli to štěstí, že jsme mohli bydlet v bytě po rodičích mého muže na Pankráci. Jezdili jsme se dívat každý den, jak voda stoupá a následně opadá,“ dodává Švarcová.

Stav nouze kvůli povodním začal platit 12. srpna 2002. Nejhorší situace byla v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji.  Celkem přišlo o život 17 lidí. Více než čtvrt milionu obyvatel se kvůli velké vodě muselo evakuovat. Podle dosažených škod a síle průtoku Vltavy šlo o nejhorší povodeň v Česku od roku 1845. Voda se dostala i do 18 stanic pražského metra. Tehdejší úroveň vody dnes ve stanicích připomínají drobné destičky. Že se voda dostane i do stanic ale ani při vyhlášení stavu nouze a v době prvních evakuací nikdo nečekal.

„S sebou jsme si vzali oblečení, doklady, peníze a auto. To, že bychom se domu nevrátili, nás nenapadlo a myslím si, že spoustu lidí také ne,“ doplňuje Švarcová. Voda napáchala škody za 73 miliard korun. „Když po týdnu opadla voda úplně, mohli jsme jít do domu. My bydlíme v desátém patře, a tak jsme měli jen rozmrzlý, vyteklý mrazák. Ovšem přízemní byty v našem domě byly v katastrofálním stavu,“ potvrzuje Švarcová.

Kromě škody na bydlení utrpěly i památky. Živel poškodil historická centra Českého Krumlova, Písku i Českých Budějovic. V Praze povodeň zasáhla Národní muzeum, Národní galerii i Muzeum Kampa. Ve vážně poničeném památníku v Terezíně opravují škody za 60 milionů dodnes. Návrat do běžného života se dařil jen zvolna.

„Nešla elektřina, plyn ani voda. A tak lidé, kterým povodeň vzala vše, mohli jen všechny věci vynášet do přistavených kontejnerů, ale nic víc. Obec musela nejdřív opravit přívody a pak teprve vše opět spustit. Celé to trvalo asi 3 nebo 4 týdny,“ popisuje Švarcová. Problematická situace byla mimo jiné i v okolí neratovické chemičky Spolana, ze které uniklo 80 tun chlórů. V Praze 8, která patřila k nepostiženějším částem města, se pouliční lampy rozsvítily až o prvním zářijovém víkendu.

Praha po povodních investovala do protipovodňové ochrany. V současnosti je v metropoli celkem 21 kilometrů mobilních i stálých zábran. Na Čertovce vznikla například protipovodňová vrata. Dostatečnou ochranu před velkou vodou ale dle odborníků stále nemá pražská zoo, která v roce 2002 sečetla škody za 232 milionů. Pestože velká zvířata jako sloni a hroši už natrvalo přesídlili do horní části zahrady, v záplavové části stále zůstávají ptáci, velké šelmy, lachtani i gorily. Veřejnost před 15 lety dojmulo právě i několik zvířecích příběhů, ať to byl lachtan Gaston, kterého voda odnesla až do Německa, kde po odchycení vyčerpáním uhynul, nebo slon Kadíra, kterého ošetřovatelé museli utratit, protože nebylo možné jej evakuovat.

Všechny zasažené kraje investovaly miliony do oprav i do opatření, která by měla příště podobným katastrofám zabránit. Ty ale stejně prověří zřejmě až čas. „Povodeň se opakovat může, ale věříme, že když investoři v Karlíně a Libni staví nové luxusní byty, tak snad protipovodňová opatření jsou dostatečná. I když nikdy neříkej nikdy,“ dodává Švarcová.

SDÍLET