Obětí sovětské okupace v Československu bylo více, než se doteď uvádělo, dokazují historici

ČTK, raz

17. 08. 2017 • 14:55

Historici v nové knize Okupace 1968 a její oběti zpřesnili počet obětí, které si vyžádala okupace Československa v roce 1968. Podle aktuálních čísel zemřelo v jejím důsledku do konce roku 1968 137 Čechů a Slováků. Při křtu knihy to řekli autoři publikace Prokop Tomek a Ivo Pejčoch. Během pobytu okupačních vojsk v Československu celkem zemřelo přes 400 lidí.

Pejčoch ČTK řekl, že na získávání informací oba historici pracovali několik let. Dosavadní informace se jim podařilo zpřesnit díky studiu dosud neznámých archivních materiálů z Česka i ze Slovenska. "Hodně životopisů se podařilo upřesnit díky spolupráci s rodinami obětí, od nich máme i fotografie i mnoho údajů o jejich životech, profesních i osobních," řekl Pejčoch. Poznamenal, že drtivá většina obětí zemřela v srpnu a do poloviny září 1968. Tomek poznamenal, že v prvních týdnech okupanti zastřelili více než 50 lidí.

Oba historici se počtem zabitých Čechů a Slováků během okupace sovětských vojsk zabývali již v předchozí knize s názvem Černá kniha sovětské okupace. V ní již zvýšili počet dosud uváděných obětí do konce roku 1968 z dosud uváděných 108 na 135. Nyní toto číslo zvýšili o dva. Pejčoch předpokládá, že se již počet nebude výrazně navyšovat. „Nemůžeme vyloučit, že existuje ještě nějaká oběť zcela zapomenutá, ale musel by to být jeden či dva jednotlivci," podotkl.

V nové publikaci například uvedli, že nejstarší obětí byl legionář Antonín Abraham, kterého zabil sovětský tank v 91 letech. Snaží se v ní rozkrýt také pozadí smrti některých sovětských vojáků, kteří v Československu zemřeli a o kterých sovětské a ruské zdroje tvrdí, že byli zavražděni. Tomek ČTK řekl, že se jim nepodařilo žádný případ vraždy potvrdit. V českých a slovenských archivech nalezli informace o vojácích, kteří zemřeli třeba po postřelení svými kolegy, v důsledku pití alkoholu nebo při nešťastných událostech. Poznamenal, že hlavními zdroji by měly být ruské archivy, ty jsou ale k těmto tématům nepřístupné.

SDÍLET