Odkup vepřína v Letech může zhatit malý akcionář, na firmu chce podat žalobu

Vláda včera odsouhlasila odkup vepřínu v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Chov vepřů by měl dle plánů vlády skončit do jara. Jeden z akcionářů však začal psát žalobu na rozhodnutí firmy vepřín prodat.

Akcionáři z Bratislavy vadí, že nezná cenu, kterou stát za areál zaplatí. Vláda ji chce odtajnit až po uzavření kupní smlouvy. Odhaduje se na stovky milionů korun. Odkup vepřína však nejprve musí odsouhlasit akcionáři vlastníka – firmy AGPI – na valné hromadě. Jenže plány vlády minoritní akcionář.

„Napravení starých hříchů.“ Odkup a zbourání vepřína Lety Romové vnímají jako zadostiučinění

Jeho právník už kvůli prodeji sepisuje žalobu. Akcionář, který akci koupil před deseti lety, obviňuje firmu, že je účelově ve ztrátě a přelévá peníze mezi několika firmami. „Představenstvo firmy léta vytváří ztráty, akcionáře se snaží odstranit od všech informací a tvořit konglomerát deseti účelově propojených společností a osob. Společnost Agpi je životaschopná, kdyby tam nebylo propojení a neprováděly se transakce mezi společnostmi k tíži společnosti Agpi,“ uvedl pro deník Mf Dnes akcionářův právník Jan Válek.

Aby měl akcionář jistotu, že vepřín nebude prodán, než soud o jeho žalobě rozhodne, požádá soud také o zákaz jakýchkoli převodů majetku.  

Podle zjištění Mf Dnes byl vepřín za posledních deset let jen dvakrát v zisku. Stovky milionů korun, které jí teď stát nabízí za prodej vepřína, jsou tak pro ni spásou. To přiznává i místopředseda firmy Jan Čech. Postup slovenského akcionáře však považuje za účelový. „Může chtít těžit z očekávaných problémů,“ řekl Čech Mf Dnes.

SDÍLET
sinfin.digital