Ondráček námluvy s ANO neohrozil. Komunistům zbývá doladit s Babišem jen finance a zahraniční politiku

ČTK

luš

Naše newslettery rozesíláme každý týden

15. 03. 2018 • 11:22

Vyjednavači hnutí ANO a komunistů uzavřeli většinu programových bodů při jednání o možné toleranci druhé vlády ANO. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům po dnešní schůzce s ANO řekl, že doladit zbývá některé otázky v oblasti financí či bezpečnostní a zahraniční politiky. V tomto bodě by mohla ke kompromisu přispět odpolední schůzka všech sněmovních stran na toto téma. Spor s ANO kvůli zvolení a následnému tlaku na odstoupení Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) považuje KSČM nyní za vyřešený.

Filip novinářům po dnešním jednání řekl, že expertní skupiny obou stran uzavřely diskuse o sociální politice, zdravotnictví, životním prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravě. Naopak v plánu jsou další schůzky kvůli bezpečnostním otázkám, zahraničním záležitostem a některým podrobnostem v oblasti financí.

V otázce zahraniční politiky jde podle Filipa hlavně o hierarchii mezinárodních organizací, do kterých je Česko zapojeno. Komunisté preferují OSN, až za ni staví postupně Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Už v minulosti uvedli, že jsou proti zapojení ČR do zahraničních vojenských misí s výjimkou těch, kterým dá mandát Rada bezpečnosti OSN.

Za problém považuje Filip otázku obecného referenda. Politici ve Sněmovně podle něj mají na plebiscit výrazně odlišný názor než občané. „Předpokládám, že si to občanská veřejnost nenechá pro seb a lze očekávat petiční archy, aby zákon o obecném referendu skutečně platil,“ uvedl Filip.

Stanovisko k toleranci vlády ANO ze strany KSČM by mohl příští týden přijmout ústřední výbor komunistů. Šéf poslanců komunistů Pavel Kováčik řekl, že je prozatím vyřešen spor o Ondráčka. Ten se po kritice opozice a demonstracích v desítce měst postu šéfa komise pro GIBS vzal. Protože se pro jeho konec vyslovil i šéf ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, komunisté mluvili v posledních dnech o ztrátě důvěry v ANO. „Zatím nebyla vypsána nová volba, až bude vypsána, budeme se o tom bavit,“ uvedl Kováčik. Ondráček podle něj v komisi zůstane, ale KSČM ho nebude nominovat na předsedu.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Antabus jako lék na covid? Jen chabé domněnky a vědecký balast, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace české CNN, stanice CNN  po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.