Otročina v Albertu? Premiér si kvůli platům zve nizozemského velvyslance

Info.cz

12 500 hrubého. Zhruba tolik podle odborů berou provozní zaměstnanci řetězce Ahold, pod který spadají supermarkety Albert. Menší částku na obdobné pozici už nemá v republice téměř nikdo. Odbory žádají růst a premiér je v tom podpořil.

Odbory by si představovaly růst v letošním roce o 1 000 korun a v příštím o sedm procent. Podle odborů pobírají provozní zaměstnanci Aholdu 12 500 korun hrubého včetně příplatků. Tyto údaje však společnost, která zaměstnává v ČR zhruba 17 tisíc lidí, popírá.

Premiér Sobotka (ČSSD) se bude chtít kvůli mzdám v řetězci Ahold sejít s nizozemským velvyslancem. „Chci ho požádat, aby intervenoval u majitele společnosti,“ řekl. Požadavek odborů premiér označil za umírněný.

Nizozemský velvyslanec Eduard Hoeks ČTK řekl, že ambasáda ještě oslovena nebyla. Jedná se ale podle ní o záležitost vedení a odborů, do kterého by zasahovat neměla.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jsou mzdy na pozicích pokladních a skladníků v Aholdu druhé nejnižší, hůře je na tom jenom řetězec Hruška.

Podle firmy mzda činí 15.500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku. „Ještě dnes jsme požádali pana premiéra o schůzku, na které mu rádi poskytneme plný obrázek o situaci včetně korektních čísel a plánů,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aholdu Jiří Mareček. Sobotka řekl, že se se zástupci firmy sejde.

sinfin.digital