Pavel Berky: Talentovaný romský návrhář, který sbírá ocenění po celém světě. Koupit jeho modely nově půjde i na Chodově

Necelé tři roky trvala rekonstrukce nové části pražského obchodního centra Chodov v Praze. Velkolepý projekt, který slibuje mimo jiné 300 obchodů, 40 restaurací, kinosál s technologií 4DX nebo na českém trhu dosud neznámé módní značky, přichází v rámci sítě prodejen také s novou koncepcí high fashion módy, jež se z městského centra stěhuje i do komerčních center. Sekce nazvaná The Designer Gallery bude prezentovat tvorbu top zahraničních značek, ale i úspěšných lokálních návrhářů.

Mezi druhé zmíněné patří i Pavel Berky – slovenský rodák s romsko-sintskými kořeny, který přes studia pražské VŠUP doputoval přes vítězství v mnoha domácích i světových soutěžích až do Londýna, kde v současnosti už několikátým rokem žije a tvoří. Modely jeho značky BERKY, které budou moci návštěvníci Designer gallery zakoupit v centru Chodov (online jsou dostupné ZDE), byly zlatým hřebem VIP party, která předcházela otevření nové části OC. Nejde však zdaleka o první úspěch mladého designéra.

Nově si zavoláte z metra i tunelu, na lince C už letos. O ostatních trasách zatím jasno není

Z „dediny“ až na New York fashion week

Z malé slovenské vsi se Pavel Berky přestěhoval do Rimavské soboty, na Střední škole oděvní pak odmaturoval v Trenčíně. Ačkoli prožil během studia podle svých slov chvíle, kdy plánoval s oborem skoncovat, protože mu nepřišel zajímavý, od chvíle, kdy jej po prvotním nezdaru přijali na pražskou VŠUP, šla jeho kariéra strmě vzhůru.

Po skončení školy neprodleně odjel do Londýna, kde se zakrátko uchytil v obchodu s pánskou konfekcí. Pomohla mu znalost francouzštiny a skutečnost, že už tehdy dokázal pracovat a navrhovat samostatně. Netrvalo dlouho, a Berky si perfektně osvojil také angličtinu.

Česká jednička mezi eshopy s módou chce expandovat za hranice, očekává miliardové tržby

V roce 2012 zvítězil s kolekcí XY v prestižní módní soutěži TOP STYL DESIGNER 2012 na Styl a Kabo a následně úspěšně prezentoval své modely na Dreft Fashion Week v Praze. O rok později byla jeho kolekce oceněna jako nejfotogeničtější na show Shooting Fashion Stars a za další rok prezentoval své modely na Mercedes Benz Prague Fashion Week. Mimořádný úspěch se dostavil za další dva roky – v roce 2016 byl mezi čtveřicí finalistů americké módní soutěže Exalt Fashion show a v témže roce vybojoval prvenství na módní show v Salt Lake City. Na amerických přehlídkách představil modely inspirované slovenským folklorem a vítězství mu otevřelo i poslední módní brány; letos byla jeho kolekce prezentována i na přehlídce v NY City.

Svět high fashion obdivuje – jeho oblíbeným návrhářem je například kreativní ředitel značky Balenciaga Demna Gvasalia, na němž si cení jeho revolučního přístupu k módě, který rozděluje módní svět – ale je si zároveň vědom i jeho nástrah. „Přetvářka bude součástí módního světa asi vždycky,“ myslí si Berky. „Jsem tedy sice jeho součástí, ale zároveň se snažím si ho držet přiměřeně od těla, nejsem ten typ, co by se musel objevit na všech fashion večírcích,“ uvedl pro Info.cz.

Romské dědictví jako překážka i tvůrčí zdroj

Ve světě je Pavel kvůli svému vzhledu často považován za cizince – Araba, Turka či Inda. U nás se s otázkami po svém romství setkává opakovaně, a neúměrné zdůrazňování etnického aspektu jeho osobnosti mu je někdy na obtíž. „Můj úspěch je především úspěchem návrháře, ne příslušníka nějaké národnosti,“ uvedl pro Info.cz a dodal zároveň, že zmínka o něm ho ale leckdy i těší, a to zejména v případech, kdy má možnost svým příkladem přispět k lepšímu vnímání Romů majoritou. Jeho tvorba ostatně z romského prostředí často čerpá, nikoli však prvoplánově, s použitím obligátních motivů či prvků jako jsou květy nebo šátky, ale spíše na úrovni výběru barev či střihů a, jak sám tvrdí, často „podvědomě“. Kromě Romů inspiruje Berkyho i Londýn, kde žije se svým přítelem a zároveň manažerem a který považuje z hlediska módy za velice progresivní a eklektický. 

Babiš se veze na chybách, které udělal Havel. Musíme udržet staré pořádky, říká Bohumil Doležal

Myslí i na ostatní

Pavel Berky se coby jeden ze školitelů v minulosti několikrát zúčastnil vzdělávacího projektu organizace ROMEA Roma mentor, který slouží k motivaci a podpoře romských dětí a studentů. Spojil se také s módním webem ZOOT, pro který navrhl charitativní trička inspirovaná fenoménem queer sexuality v rámci kampaně DOBRO, jejímž cílem je finanční podpora vybraných neziskových projektů. Nedávno si návrhář po šesti letech zopakoval i spolupráci se soutěží Miss junior, která aktivně vystupuje proti poruchám příjmu potravy a pro jejíž finalistky navrhl modely pro závěrečný večer.

 

SDÍLET
sinfin.digital