Plzeň nepromine Zemanovi tisícovku za parkování při předvolební spanilé jízdě. Škodí Česku, vysvětluje to náměstek

lup

03. 07. 2018 • 15:52

Vozidla z prezidentské kolony loni v říjnu při návštěvě Miloše Zemana obsadila parkoviště před krajským úřadem v centru Plzně. Celkem se jednalo o 13 míst. Radní města teď rozhodli, že částku za stání neprominou, jak žádal kraj, který návštěvu organizoval. Ten ji tak uhradí sám. Mluvčí prezidenta na informaci, kterou přinesl Plzeňský deník, reagoval slovy o „upoceném čecháčkovském hrdinství“.

Jednalo by se o veskrze banální záležitost, ale plzeňští radní se rozhodli udělat z ní politické gesto. „V tomto případě nejde o oněch tisíc korun, ale o vyjádření našeho postoje, tedy postoje všech radních města. Jsme přesvědčeni o tom, že nám prezident Zeman nepomáhá, ale že pověsti České republiky škodí,“ vysvětlil důvody rozhodnutí města náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář z ODS.

Mluvčí města později pro deník Aktuálně.cz upřesnila, že se jednalo o celkem 1066 korun. „Místa se nachází v zóně C, sazba za parkovací místo a pracovní den činí 82 korun,“ dodala k tomu, jak město k částce došlo.

Prezidentský mluvčí na dotazy novinářů nechtěl reagovat s odkazem na dovolenou. Vzápětí se ale vyjádřil na svém twitteru, kde uvedl, že jde o „upocené čecháčkovské hrdinství“ a prohlásil, že částku uhradí klidně ze svého. Radní Plzně nazval „politickými ubožáky“.

Není to poprvé, kdy je kolem výdajů spojených s cestami prezidenta za jeho příznivci rozruch. Mediálně známá je především loňská zrušená předvolební návštěva Zlínského kraje. Jeho hejtman Jiří Čunek odmítl Zemanovu cestu proplatit, respektive dal limit 30 tisíc korun za oběd či večeři.

V té souvislosti tehdy uvedl, že Zemanovy návštěvy Zlínského kraje tamní kasu přišly už na 1,6 milionu korun. Terčem kritiky při tom byl početný doprovod hlavy státu, který třídenní program za krajské peníze obyčejně absolvuje.

SDÍLET