Poslanci navrhli speciál pro vyšetřování státních zástupců. Nekoncepční nesmysl, oponují žalobci

08. 09. 2017 • 18:25

Sněmovní komise, která měla vyšetřit úniky ze spisů, představila zprávu, ve které shrnuje svoje letní snažení. A nepřímo ukazuje na státní zastupitelství, jako na nejslabší článek. Poslanci navrhli, aby vznikl nový orgán, který by žalobce vyšetřoval. Ti jsou ale k návrhům skeptičtí. Podle nich podobný návrh situaci nevyřeší.

Několikaměsíční práce poslanecké komise byla od začátku vnímaná skepticky. Na její adresu často zněla označení jako bezzubá a zbytečná a sami její členové uznávali, že jejich možnosti jsou vcelku minimální. Teď přispěchali s několika radami, jak únikům ze spisů zamezit. Za prvé: všichni, kdo se podílejí na vyšetřování by podle zákonodárců měli zaznamenávat své kontakty s novináři. Za druhé: v rámci Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) má vzniknout speciální orgán, který by vyšetřoval trestnou činnost státních zástupců. Netřeba dodávat, že žalobci nejsou nadšení.

Celé znění zprávy zatím komise nezveřejnila. Její předseda Martin Plíšek (TOP 09) avizoval, že kromě doporučení vládě bude obsahovat i popis současné situace. Tu ale například mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný nevidí tak zle.

„Máme za to, že současný systém je efektivní, což dokazuje i trestní stíhání dvou státních zástupců,“ prohlašuje s tím, že souvislost úniků z policejních spisů se státními zástupci nechápe. Návrhy podle něj situaci nijak řešit nemohou.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navíc upozorňuje, že zřízení speciálního útvaru při NSZ je problematické, jelikož by úřad působil jako orgán první instance.

„V takových případech by byl znemožněn dohled, který musí vykonávat vyšší instance. Můžeme se zamyslet nad tím, zda by tato příslušnost měla být dána vrchním státním zastupitelstvím. V dané věci považuji za důležité zpřesnit kárné řízení a zavést přípravné řízení kárné,“ stojí v prohlášení, které Zeman INFO.CZ zaslal prostřednictvím svého mluvčího.

Komise doporučila také změnit zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) a zákon o státním zastupitelství tak, aby se jasně vymezila věcná a místní příslušnost při prověřování a vyšetřování úniků informací z trestního řízení.

„Pokud jde o kompetence GIBS a státního zastupitelství, tyto jsou zcela jasně vymezeny, když GIBS je policejním orgánem a státní zastupitelství v rámci svých dozorových oprávnění tento orgán kontroluje. Navíc GIBS je ze zákona příslušný pouze a jedině pro řešení trestné činnosti policistů, resp. dalších příslušníků bezpečnostních sborů, to znamená, že jeho příslušnost je personálně velice úzce vymezena,“ dodal Zeman.

Kompletní zprávu komise by měli mít poslanci k dispozici v pondělí. Zabývat se jí budou hned následující den. Plíšek navrhuje, aby to byl první bod odpolední části programu Sněmovny.

Vznik komise inicioval únik nahrávek rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů.