Praha chce spravovat reklamu v přístřešcích MHD sama. Odborníci to kritizují

12. 01. 2020 • 19:00

Praha zvažuje, že si za více než 300 milionů korun koupí přístřešky MHD. Vyplývá to z návrhu, který má INFO.CZ k dispozici. Přístřešky v současnosti provozuje společnost JCDecaux. Někteří experti úvahy pražského magistrátu kritizují.

JCDecaux má s magistrátem smlouvu až do roku 2021. Od roku 1994, kdy ji Praha uzavřela, ovšem čelí kritice kvůli údajné nevýhodnosti. Základním problémem současné smlouvy je nízké nájemné. Praha dostává pouhých několik procent nájemného, co za obdobné služby dostávají jiná evropská města.

Dle dostupných a veřejných údajů z účetních uzávěrek je možné zjistit, že za období 10 let, od roku 2005 do roku 2014, odeslala česká pobočka francouzské společnosti JCDecaux své mateřské společnosti prostředky ve výši téměř půl miliardy korun. Konkrétně je to více než 460 milionů Kč. Takže zatímco Praha dostala za stejné období odhadem na nájemném kolem 100 milionů Kč, více než 4x větší sumu putovala do francouzské mateřské společnosti.

Provozní ředitel Clear Channel Outdoor Mats Lundquis nicméně varuje, že převedení přístřešků pod město by mohlo způsobit jen problémy. „Řídit město jako firmu se neúspěšně pokoušeli i v jiných zemích, ale neúspěšně. Historicky to zvažovali například v Curychu nebo ve Vilniusu, ale města nakonec tato řešení vyhodnotila jako nevýhodná a neefektivní,“ řekl Lundquist, který již delší dobu uvažuje o vstupu na český trh. 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.