Prahu zaplaví sdílená kola, na trh vstupují čínské společnosti

Česká metropole se v posledních měsících stala cílem čínských bikesharingových startupů. Ty chtějí Pražanům nabídnout sdílení jízdních kol a konkurovat tak zavedeným službám, především českému Rekolu. Společnosti Ofo i Mobike, které na český trh míří, však za sebou mají významné investory, například koncern Alibaba. Magistrát chce přijít s regulací bikesharingu ještě na podzim.

Ofo, které do Česka pomohl přinést podnikatel Jakub Ditrich, v první fázi umístí přibližně tři sta kol do oblasti Prahy 7. V budoucnu by se však mohla služba, díky které si pomocí mobilní aplikace může kdokoliv na ulici jízdní kolo půjčit, mohla rozrůst až na dva tisíce bicyklů. Konkurenční Mobike má přitom v budoucích měsících ambice podobné.

„V Číně nové startupy vedly nejen k větší dostupnosti kol, ale také začaly způsobovat zmatky v ulicích a překážet chodcům,“ varuje však pře přílivem kol do centra zakladatel Rekola Vítek Ježek. V současnosti je možné nacházet nepoužívaná kola připevněná například ke sloupům pouličního osvětlení nebo dopravním značkám, samotné bikesharingové firmy se však snaží toto chování klientů omezovat.

Čtěte pokračování článku na webu E15.

SDÍLET
sinfin.digital