Půjčujete si poprvé? Provedeme vás všemi poplatky, které vás mohou potkat

Rozhodli jste se, že si vezmete půjčku? Možná si myslíte, že v tomto momentě už máte vyhráno, ve skutečnosti ale váš boj teprve začíná –  zejména pokud se jedná o vaši první zkušenost s úvěry. Nejde totiž jen o to si vybrat úvěr, ale o to, abyste vybrali takový, který vám bude z hlediska podmínek splácení nejvíce pasovat.

Možná si teď říkáte, že přece dobře víte, jak dlouho půjčku budete splácet. Nicméně nejde jen o dobu splácení, ale především o to, kolik vás tento závazek bude stát. Proto byste si měli udělat jasno v tom, jaké poplatky jsou s úvěrem spojené a co vlastně znamenají. Menší tahák vám poskytneme v následujících řádcích.

Přeceňovaná úroková sazba

I úplní nováčci ve světě půjček většinou ví, že půjčky nejsou zadarmo. Nejčastěji si v této souvislosti vybaví úrokovou sazbu, která se obvykle vyjadřuje v procentech za rok (zkratka p.a.). Jedná se o základní poplatek, který si banka nebo nebankovní společnost účtuje za to, že klientovi poskytne požadované peníze. 

Přepočet procentuálního vyjádření úrokové sazby na koruny je velmi jednoduchý. Stačí, když úrok vydělíte stem a výsledným číslem vypůjčenou částku vynásobíte. Pokud si tedy vypůjčíte 30 000 Kč a úroková sazba se rovná 7 %, výpočet bude vypadat takto: 

0.07 × 30 000 = 2 100 Kč

Pozor na poplatky, obzvlášť ty skryté

Pravdou však je, že úroková sazba může být docela ošemetná. S půjčkami totiž obvykle přicházejí i další poplatky, kvůli kterým by se mohly dost prodražit. Pak se může snadno stát, že půjčka s nízkým úrokem bude výrazně dražší než ta, u které je úroková sazba podstatně vyšší – vše jen kvůli poplatkům.

Mezi ty nejčastější patří například poplatek za vyhodnocení žádosti o úvěr, který může být buď pevně daný nebo uvedený v procentech z vypůjčené částky, za uzavření smlouvy, převod vypůjčených prostředků nebo vedení úvěrového účtu, který se obvykle platí každý měsíc ve stejné výši. Mimo to sem může spadat také pojištění proti neschopnosti splácet, které se taktéž vyplatí sjednat.

RPSN jako určující faktor

Jak tedy vidíte, úroková sazba rozhodně není údajem, kterým byste se při výběru půjčky měli řídit. Naštěstí existuje takzvaná roční procentní sazba nákladů, která se taktéž vyjadřuje v procentech za rok a nejčastěji se s ní setkáte pod zkratkou RPSN. O výhodnosti úvěru vám toho řekne mnohem více, jelikož zahrnuje jak úrokovou sazbu, tak i všechny poplatky. 

K výpočtu RPSN se používá poměrně komplikovaný vzorec, proto je lepší využít online kalkulačku, kterou najdete například zde. Údaje, které ke správnému vyplnění potřebujete, najdete přímo ve smlouvě, nebo o ně můžete poskytovatele požádat, ať už osobně, telefonicky či emailem.

Důkladné porovnání je naprostý základ

Jestliže se vám nechce obvolávat každého poskytovatele zvlášť, ale zároveň nechcete jednat ukvapeně, bude pro vás vhodným řešením sjednání půjčky online prostřednictvím portálu Hyperfinance.cz. Zde si nabídky jednotlivých poskytovatelů snadno porovnáte podle dostupné výše půjčky, doby splatnosti i úrokové sazby, takže snadno vyberete ten pravý produkt pro vás.

Výhodou také je, že vše zvládnete mnohem rychleji. Vyřízení půjčky online probíhá mnohem rychleji, než ve většině bankovních i nebankovních společností, takže budete mít potřebné finance na účtě třeba už následující den. Navíc nebudete muset absolvovat cestu na pobočku, a tak ušetříte čas, který budete moci věnovat mnohem příjemnějším aktivitám.

SDÍLET
sinfin.digital