Putinova agrese a covid urychlují regulaci umělé inteligence v Evropě

E15 Premium, Petr Weikert

E15 PREMIUM | Ruská agrese na Ukrajině spolu s pandemií mají dopady na evropské záměry v oblasti regulace umělé inteligence. Se schvalováním klíčového dokumentu, který má za cíl zakázat například technologie pro rozpoznávání demonstrantů, se kvůli zájmům Ruska začalo spěchat. Hlasovat by se o něm mělo v listopadu v době českého předsednictví. Navíc se rozšiřuje seznam systémů, které mají být omezeny. A i ten má českou stopu.

Systémy umělé inteligence umějí včas odhalit rakovinu, rozhodnout o přidělení půjčky, o výši pojistného nebo o tom, zda člověk dostane práci. Během pár let promluví takřka do každého lidského rozhodování. Evropa se teď snaží co nejrychleji zavést nařízení, jež dá umělé inteligenci právní rámec.

I na jejím území se totiž najde pár států s autoritativními vůdci a zprávy z Ruska ukazují, jak jednoduše lze systémy v reálném čase zneužívat k odhalování identity demonstrantů nebo sledování novinářů k odhalení jejich zdrojů. Podle zdrojů z europarlamentu by mohlo být nařízení schváleno do konce roku, pravděpodobně v listopadu. Obavy vzbuzuje zejména Orbánovo Maďarsko. Česká republika se ujme předsednictví EU 1. července.

Systémy umělé inteligence mají být rozděleny v zásadě do tří kategorií. Na ty neregulované připadne nejvyšší podíl 85 procent z celkového počtu. Omezeny budou vysoce rizikové systémy a nejužší kategorie zahrne zakázané technologie včetně rozpoznávání obličejů na veřejných místech.

V posledně jmenované kategorii se ocitnou i systémy podporující podprahovou manipulaci, což odkazuje na předvolební taktiky, jimiž agentury dokázaly přesvědčit voliče třeba o odchodu Británie z EU. Přípustné nemá být ani sociální bodování obyvatel zemí unie (podstatou systému je vytvoření osobního kreditu každého občana, který se zvyšuje či snižuje podle společenského chování – pozn. red.).

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja je v této věci zpravodajem stanoviska výboru pro kulturu a vzdělávání. Pandemie ho přiměla zasadit se o rozšíření balíku omezených technologií. Týká se to například programu, který dálkově sleduje studenty při psaní testů či skládání zkoušek, a zjišťuje, zda nepodvádějí.

sinfin.digital