Putinovo „červené tlačítko“. Jak vážná je hrozba, že jeden člověk zničí svět?

Často se o něm mluví, ale nikdo neví, jak vypadá, ani jak se s ním zachází a kdo všechno má právo ho stisknout. Řeč je o pověstném „červeném tlačítku“, jehož stisknutí by podle všeobecné představy mohlo rozpoutat katastrofální jadernou válku. Je opravdu tak jednoduché zničit svět rukou jednoho člověka? Experti v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu tuto vážnou hrozbu připouštějí, na druhou stranu ale dodávají, že proces rozpoutání jaderného konfliktu má své pojistky a není tak přímý.

Jadernými zbraněmi začal ruský prezident Vladimir Putin strašit o víkendu. V neděli oznámil, že v souvislosti s válkou na Ukrajině nařídil uvedení ruských jaderných sil do vysokého stupně bojové pohotovosti. Odborníci se shodují, že jde ze všeho nejvíc o „signál“ Západu. Například podle Gustava Gressela, jednoho z předních evropských expertů na jaderné zbraně a východní Evropu z Evropské rady pro zahraniční vztahy v Berlíně se ale kromě technické přípravy raket jedná především o přípravu rozkazů k jejich možnému odpálení.

Gressel je však skeptický k tomu, že by Putin přešel od pohotovosti ke skutečné „akci“. Podle něj Rusko obecně přeceňuje výkon systému protiraketové obrany NATO a USA a domnívá se, že Američané jsou v této oblasti technologicky mnohem silnější, než ve skutečnosti jsou. „Putin je přesvědčen, že by Rusko nemohlo adekvátně reagovat. Proto bych byl nesmírně překvapen, kdyby v jaderných záležitostech eskalovalo,“ řekl Gressel německému serveru Merkur.

sinfin.digital