Radost ze sousedky netrvala dlouho, její dluhy vyřešil exekutor

Prezentace klienta

Zástupci společenství vlastníků bytových jednotek činžovního domu v Kladně se právem radovali, že se poslední volný byt prodal. Přivítali totiž mladou sousedku, pětadvacetiletou Alenu. V tu chvíli ale ještě netušili, že se kvůli Aleně budou muset poprvé v historii obrátit na soudního exekutora.

Právě neplatiči ve společenstvích vlastníků se stávají novým fenoménem a jejich pohledávky již řešil nejeden soud. Často je ovšem vymáhací proces složitý a po dlouhé měsíce se musí na splátky neplatiče skládat ostatní vlastníci.

Aleně pomohli koupit bytovou jednotku ve třetím patře její rodiče. Částečně jako investici a zčásti chtěli podpořit svou jedinou dceru, která doteď bydlela s nimi. Od nastěhování měla ale veškerou agendu a poplatky spojené s bydlením řešit jejich dcera. Tehdy však ještě netušili, jak moc je Alena podnikavá. Do nově zrekonstruovaného bytu se nenastěhovala, ale obratem ho pronajala. „V bytě byla sice nahlášena, ale potkávali jsme ji minimálně. Místo majitelky tam bydleli tři cizí lidé. Udělala z něj jednoduše ubytovnu,“ popisuje začátek příběhu Alenin soused.

„Když meškala první platba do společného fondu vlastníků, která se běžně pohybuje okolo 2 tisíc korun a zahrnuje poplatky za vodu, správu nebytových prostor, úklid, odvoz odpadků atd., zohlednili jsme, že se mladá majitelka bytu těmito povinnostmi zabývá zřejmě poprvé v životě. Někomu nemusí dojít, že když je vlastníkem bytu, musí kromě energií platit i něco dalšího,“ vysvětluje předseda společenství počáteční benevolenci. Administrativní pracovnice tak Alenu e-mailem a telefonicky upozornila na nedoplatek, a ta dluh většinou do týdne dorovnala. Tato situace se sice párkrát zopakovala, ale po upozornění vždy přišla včasná reakce.

„A vás, sakra, zvolil kdo?“ Američtí senátoři znovu grilovali Zuckerberga a spol.

sinfin.digital