Šabach byl hodný a velkorysý člověk, vzpomíná režisér Pelíšků Hřebejk

Za velkorysého a hodného člověka označil režisér Jan Hřebejk spisovatele Petra Šabacha, na základě jehož knih natočil slavné filmy jako Šakalí léta, Pupendo nebo Pelíšky. Vzpomínat na něj bude jako na skvělého kamaráda a hlavně vypravěče. Hřebejk to dnes řekl ČTK. Petr Šabach zemřel v sobotu, bylo mu 66 let.

Hřebejk se s Šabachem poznal v podstatě poté, co napsal svoji první knihu Jak potopit Austráli, která vyšla v roce 1986. „Přečetli jsme si jeho knihu a přátelé jsme se stali v podstatě současně," vzpomíná Hřebejk.

Režisér nemá Šabacha spojeného s natáčením známých filmů, které vznikly podle jeho knih a získaly mnoho ocenění. "Natáčení filmů se skoro neúčastnil," vysvětlil Hřebejk. Občas se podle něj ale podívat přišel, ale byl v pouze v roli spisovatele, stejně jako v minulosti Václav Havel.

Hřebejk bude vždy vzpomínat například na procházky po pražských Dejvicích, na které chodili ještě s dramaturgem a scénáristou společných filmů Petrem Jarchovským a kde jim Šabach vyprávěl. „Skutečně nejvíc si ho vybavuji jako vypravěče. Měl jsem rád jeho humor, který byl stejný, jako lidé znají z jeho knih," doplnil Hřebejk. Zdůraznil, že odešel velmi hodný a velkorysý člověk.

SDÍLET
sinfin.digital