Silnější kyberbezpečnost? Nová pravidla asi dopadnou na energetiku

ČTK

Kabinet cílí na strategické odvětví energetiky a na dopravu. Právě na provozovatele informačních systémů v těchto sektorech by se měla vztahovat schválená novela. 

Zákon o kybernetické bezpečnosti by se mohl vztahovat i na správce a provozovatele informačních systémů v energetice či dopravě. Počítá s tím novela, kterou na svém dnešním jednání podpořila vláda a kterou teď projedná parlament.

Nově zahrnuté skupiny budou muset přijmout odpovídající kroky, aby eliminovaly bezpečnostní rizika a oznamovaly případné kybernetické incidenty Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ). Úřad v návrhu uvedl, že evropská směrnice má zajistit v unii společnou úroveň bezpečnosti sítí a informačních systémů. „Ty představují jeden ze základních prvků fungování vnitřního trhu EU a předpokladů pro realizaci svobod prosazených v rámci EU,“ uvedl NBÚ.

Premiér Sobotka v tiskové zprávě zdůraznil, že jeho kabinet se ochraně kritických systémů před hackery věnuje dlouhodobě, například prostřednictvím zákona a národní strategie o kybernetické bezpečnosti. „Díky tomu podle zprávy o stavu kybernetické bezpečnosti ČR za rok 2015 ČR pomalu ale jistě získává reputaci důvěryhodného partnera,“ uvedl. To se podle něj projevuje ve výměně informací bezpečnostních týmů i u cvičení kybernetické bezpečnosti na mezinárodní úrovni.


sinfin.digital