Slovanská epopej míří do Japonska. Ministerstvo kritizovaný vývoz povolilo

Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu. O následné cestě do Číny zatím Ministerstvo kultury nerozhodlo. Proti asijskému turné se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl.

Ministerstvo kultury podle své mluvčí vyhodnotilo, že v případě cesty do Japonska „jsou pro epopej zaručeny odpovídající podmínky“. „O vývozu do dalších zemí se nerozhodovalo,“ uvedla mluvčí. Už v září úřad uvedl, že na Galerii hlavního města Prahy, která dílo spravuje, vznesl řadu doplňujících dotazů. V žádosti o vývoz galerie tehdy „dostatečně neprokázala odpovídající zabezpečení obrazů po celou dobu jejich vývozu“.

Velkoplošné obrazy z dějin Slovanů budou do konce roku k vidění ve Veletržním paláci v Praze. Poté začne jejich příprava na transport. Po výstavě v Japonsku se mají přesunout do třech čínských muzeí. Turné po Asii by mělo skončit v polovině roku 2018. Kritici, kteří sepsali petici, i Muchův příbuzný John Mucha, opakovaně vyjádřili obavu z převozu děl. Není prý jasné, v jakém stavu plátna jsou. Ukládání do přepravních tubusů a opakované vypínání je může nenávratně poškodit, tvrdí. Praha ale výtky odmítá. Podle Národní galerie jsou ve výborném stavu a na transport jsou připravena.

Slovanská epopej místo Stalina. Podívejte se, jak by mohla nová galerie vypadat

Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon. Praha podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) stálé umístění řeší. Dočasně by se podle ní dílo mohlo vrátit i na Moravu.

SDÍLET
sinfin.digital