Strom, který rozzáří Staroměstské náměstí. Podívejte se, jak vypadá

Info.cz

V Pecce na Jičínsku dnes dřevorubci pokáceli strom, který bude od příštího týdne zdobit Staroměstské náměstí v Praze. 

Smrk vysoký 33 metrů byl pro Staroměstské náměstí vybraný už loni, tehdy ho ale nahradil strom z České Lípy.

„Minimální výška stromu je 23 metrů, tento je poněkud větší. Musí být dobře dostupný pro těžkou techniku, musí bezvadně vypadat, mít bezchybný vzhled a být zdravý," uvedl Petr Hozák, ředitel společnosti Taiko, která trhy pořádá. Každoročně se proto dělá dendrologické posouzení zdravotního stavu stromu, aby byl v pořádku a bylo jisté, že nemá nějaké skryté vady.

Před kácením se vrchní část stromu připevní na jeřáb, který jej po uříznutí nadzvedne. Poté se zkrátí na požadovanou délku 22 metrů, z čehož spodní dva metry je nutné opracovat na průměr zhruba 50 centimetrů, aby jej bylo možné zasadit do kotevní jímky v dlažbě Staroměstského náměstí. Do Prahy jej na podvalníku převeze tahač po trase asi 120 kilometrů.

Strom věnovala rodina Wolfových na památku Františka Wolfa, majitele okolních lesů. „Má něco kolem deseti tun. Je celý zdravý, není tam žádná anomálie. Průměr na pařezu je zhruba 105 centimetrů, lišta na pile nám na to jen tak tak vystačila," řekl Vorlíček. Podle letokruhů bylo stáří stromu spočítáno na 68 let. V Praze bude se smrk objeví v noci z 21. na 22. listopadu.

sinfin.digital