Terorista jim zabil mámu a manželku. „Jak ochráníte Evropu?“ ptá se rodina Nadi Čižmár politiků

Necelou hodinu cesty od českých hranic dnes žije vdovec Petr Čižmár se synem Davidem. Do Drážďan se kvůli Petrově nové práci odstěhovali osm měsíců poté, co jejich rodinu zasáhla velká ztráta. Tunisan zavraždil při teroristickém útoku kamionem jejich maminku a manželku na vánočních trzích. Vdovec v rozhovoru pro Blesk popsal, jaký chaos po útoku nastal a jak dnes s čerstvým školákem zvládá praktický život. O obraně a bezpečnosti v Česku i Evropě bude také předvolební debata „Do zbraně“, kterou odvysíláme živě na Blesk.cz ve 14 hodin. Politici budou reagovat i na případ Čižmárových.

Byt mají ještě plný nerozbalených krabic a teprve si v něm zvykají. S Čižmárovými se setkáváme na konci srpna, kdy už v Německu mají děti po prázdninách. Je sedm hodin ráno a Petr Čižmár nese synovi na stůl snídani. „Dneska odpoledne se půjdeme podívat do nové školy,“ říká mu a mezitím hledá Davídkovi bundu. 

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

Máma nám chybí

I když se snaží, seč může, Naďa mu chybí nejvíc právě v roli mámy. „Děti se mají vychovávat ve dvou, je to teď bez ní náročné,“ dodává. David se při snídání loudá a raději běhá po bytě. Vytahuje obrázek a ukazuje ho Blesku: „To vystříhávala maminka a já jsem to tam lepil,“ popisuje vzpomínku, kterou si vlastnoručně podepsal fixem.

Poslední telefonát před útokem

V den teroristického útoku byli táta se synem taky spolu, daleko od Berlína. S Naďou si Petr ještě stihl zavolat, řekla mu, že se jí na společnou návštěvu trhu s kolegy nechce, protože by měla dělat cukroví. To bylo poslední, co si řekli, pak se její telefon odmlčel.

„Merkelová potřebovala dostat za vyučenou.“ Reportáž z berlínské čtvrti, kde bodovala AfD

„Často ho měla rozbitý, takže jsem dlouho doufal, že je jen někde zraněná,“ věřil stále otec Davídka. „Řekl jsem mu, že maminka je pohřešovaná, že ji policie hledá, kde je, ale jistěže jsem tušil, jaké jsou možnosti, že to nevypadá moc dobře,“ dodal.

Více na Blesk.cz

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

SDÍLET
sinfin.digital