Tři miliardy na výměnu kotlů. Kraje je rozdělí už příští rok

ČTK

Ministerstvo životního prostředí by mělo do konce března příštího roku vypsat druhou výzvu na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Rozdělení dotovaných kotlů bude zřejmě podobné jako v první vlně, i když asi nastane určitá změna parametrů. 

Na výměnu starých kotlů za nové půjdou znovu tři miliardy korun. Výzva bude určena krajům, ty pak dotace rozdělí lidem. V první vlně šlo o kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla a další mikroenergetická opatření, například zateplení střechy nebo půdních prostor. 

Ministr životního prostředí Brabec řekl, že je možné, že na základě nového vyhodnocení bude objem dotací rozdělen do regionů jinak než při první vlně. 

Důležité podle něj je, jak rychle se kotle podaří vyměnit. Ministerstvo původně program, který bude mít tři vlny po třech miliardách dotací z Evropské unie, chtělo ukončit do roku 2020. „Byli bychom rádi, kdybychom ty poslední tři miliardy korun zkompletovali do roku 2018, takže bychom o dva roky zkrátili původní projekt,“ řekl Brabec.

Nejvyšší částka, kterou je možné jako dotaci získat, je 127 tisíc korun. Dotace činí až 85 procent ceny kotle. V první vlně přišlo podle ministra až 30 tisíc žádostí. „Prvotní cíl, který bychom stále rádi drželi, je až 100 tisíc kotlů. Možná, že to třeba bude 90 tisíc, ale uvidíme. Důležité je, aby to bylo co nejrychleji,“ řekl ministr Brabec.

sinfin.digital