Turci drží Čechy ve vazbě. Chtějí je soudit za údajnou podporu „teroristů“

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas pomáhali kurdským milicím YPG bojujícím na severu Sýrie. Jejich podporou se na sociálních sítích nijak netajili. Ankara ale Kurdy považuje za teroristy a jejich stoupence tvrdě stíhá.

Válečné dobrodružství se mění v justiční partii. Turecký list Hürriyet uvedl, že dvojice Čechů zůstává po čtvrtečním zadržení ve vazbě. Čeká je prý soud za poskytování zbraní Kurdům. Ministerstvo zahraničí je v kontaktu s právníkem zatčených a dál usiluje o jejich návrat do Česka.

Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že tamní vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů. Podle tureckého tisku dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Podle agentury Anadolu vyšetřovatelé pracují s tím, jak se Češi prezentovali na sociálních sítích. Jejich digitální stopa prý nasvědčuje tomu, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu.

Podrobnější informace o zadržení Čechů se liší. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi 13. listopadu, když chtěli překročit hranici z Turecka do Iráku. Turecký tisk napsal, že mířili ze Sýrie do Turecka v oblasti jihoturecké provincie Şirnak, která hraničí jak se Sýrií, tak s Irákem. Podle listu Daily Sabah byli zatčeni tento týden ve středu, deník Hürriyet hovoří o 13. listopadu. Anadolu uvedla, že Češi byli zatčeni v pondělí na přechodu Habur, který je v provincii Şirnak na hranici s Irákem.

Kurdské milice YPG

Jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává. (Zdroj: ČTK)

Všelichová se do oblasti vypravila již v minulosti. „Původním motivem byla víceméně čistě zvědavost, sympatie ke Kurdům, zájem o danou situaci. Chtěla jsem si na vlastní oči ověřit informace, které z různých zdrojů přicházejí, a zjistit, jaká je skutečná situace. Následně jsem cítila nutnost něco pro lidi žijící v těchto oblastech udělat, nějak jim pomoci," řekla letos v srpnu v rozhovoru pro server Blesk.cz

Farkas loni serveru Echo24 řekl, že dal v práci výpověď, prodal majetek a sepsal závěť. Rozhodl se, že pojede do Sýrie podporovat Kurdy. „Když bude třeba, vezmu do ruky zbraň a můžu jim pomoct bojovat,“ uvedl.

SDÍLET
sinfin.digital