Vyšší minimální mzda? ČSSD ji chce od roku 2018

ČSSD bude chtít od ledna 2018 zvýšit minimální mzdu a na rok 2018 zajistit "důstojný růst" platů ve veřejné sféře. Na tiskové konferenci po jednání širšího vedení strany to řekl předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ústřední výkonný výbor dnes za zavřenými dveřmi projednával přípravu na březnový sjezd ČSSD i obrysy nového programu.

Sociální demokracie podle Sobotky pokládá za prioritní schválit zákon, který by garantoval automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Strana také bude chtít v rozpočtu na rok 2018 zajistit peníze pro "důstojný růst platů veřejného sektoru" a dohodnout se na dalším zvýšení minimální mzdy od ledna 2018. Sobotka dále na tiskové konferenci řekl, že bude třeba prosadit zákon o zálohovém výživném a dotáhnout do konce regulaci agentur práce.

Práce za kasou? Nejen nízké mzdy, ale i triky s částečnými úvazky

Cílem strany bude také dokončit reformu regionálního školství nebo schválit kariérní řád pro učitele a sociální demokraté by chtěli prosadit i zákon o sociálním bydlení.

ČSSD usiluje o zvyšování minimální mzdy dlouhodobě. Vláda letos rozhodla, že od začátku příštího roku stoupne o 1100 korun na 11.000 měsíčně. Minimální mzdu pobírá zhruba 3,2 procenta zaměstnanců.

Po zvýšení dosáhne přibližně 38,2 procenta průměrné mzdy. V koaliční dohodě se vláda zavázala, že bude nejnižší výdělek zvyšovat po projednání v tripartitě a přibližovat ho ke 40 procentům průměrné mzdy. Letos dosahovala ve druhém čtvrtletí 27.297 korun. Dvěma pětinám odpovídá zhruba 10.919 korun.

SDÍLET
sinfin.digital