Za pár dnů začne platit zákaz kouření v restauracích. Víc než majitelé jsou nervózní úřady

ČTK, raz

21. 05. 2017 • 12:37

Názory hospodských se různí, zákaz kouření uvnitř restaurací ale začne od 1. června platit po celé republice. Některé podniky se ho už rozhodly zavést dopředu, jiné pomalu začínají vytvářet kuřácké koutky před restaurací. Zásadního úbytku hostů se neobávají.  

Hloučky kouřících štamgastů budou od 1. června postávat před olomouckou restaurací U Bystřičky, která si dosud zachovala punc zakouřené hospody nižší cenové skupiny. "Zákaz budeme samozřejmě respektovat a v naší hospodě se kouřit nebude. Hosté si budou muset jít zapálit ven," řekla ČTK její provozovatelka Stanislava Stroupková.

„Předem víme, že někteří naši hosté vnímají zákaz pozitivně, jiní negativně. Myslím, že ho ale přijmou tak, jak přijde. Rozhodně to pro nás není žádná tragédie," řekla ČTK Jana Modesová z restaurace Pepe Lopez v Karlových Varech. Provozovatel penzionu Josef ve Františkových Lázních Tomáš Král zvažoval zavedení zcela nekuřáckého provozu delší dobu. Povinný zákaz kouření mu usnadnil rozhodnutí, zda oddělený kuřácký salonek zrušit.

Zatímco pro restaurace zaměřené na jídlo nebude zákaz kouření takovým problémem, větší zásah to bude pro klasické hospody a pivnice, kam lidé chodí převážně na pivo. Ale ani někteří hospodští nevidí změnu tragicky. Například Jack Daniel's Pub v Sokolově zákaz kouření vyhlásil už od prvního ledna.

„Myslím, že to nebude taková tragédie a lidi si na to postupně zvyknou. Možná budou i rádi, že když přijdou večer domů, nebudou cítit kouřem," řekl ČTK Jiří Koblen, provozovatel pivnice Charlie´s Pub u bývalého autobusového nádraží v Sokolově.

Větší obavy mají spíše menší podniky. „Většina lidí přijde večer na pivo a jsou mezi nimi kuřáci. Připravili jsme u hospody terasu, kam si budou moct dojít zapálit. V létě v tom nevidím takový problém, ale horší to bude, až se ochladí," řekl Josef Iška z restaurace Rychta v Kamenném Újedu na Českobudějovicku. Podle něj se může stát, že kuřáci začnou chodit do takzvaných klubů. „Budou to takové nelegální hospody pro uzavřenou společnost, kde se bude kouřit," uvedl.

Podobného úbytku zákazníků se obávají i jinde. „My se těžko můžeme přejmenovat na klub, když tady vaříme jídla," řekla Alena Pařízková z kulturního domu v Malšicích na Táborsku. I v tomto zařízení lidé zatím kouřit smí. A podle Pařízkové to řada návštěvníků využívá. 

Na plošný zákaz kouření se připravují i radnice. Například Kolín se podle starosty Víta Rakušana (STAN) bojí, že v okolí barů a hospod bude v nočních hodinách hluk. „Bojíme se. Opravdu se bojíme toho, že se ten hluk zvýší. Městská policie je již připravena takovou situaci řešit," řekl Rakušan ČTK. Zákaz kouření bude mít podle něj i dopad na městský rozpočet. „Po městech bude ze stran majitelů restaurací a hospod požadováno vybudování nového mobiliáře. My proto budeme muset pořizovat vhodné koše a popelníky," dodal Rakušan.

Například v Mladé Boleslavi zatím městská policie žádné zvýšení počtu hlídek neplánuje. Ředitel městské policie Tomáš Kypta uvedl, že na to ani není personál.

SDÍLET