Začátek permanentní kampaně? Babišova vláda se vydává do regionů, hranice je v setkání s občany

HalfPageAd-1

Markéta Žižková

13. 03. 2018 • 07:30

Vláda v demisi Andreje Babiše minulý týden odstartovala výjezdy do regionů. Na první cestu se vydala do Zlínského kraje, tento týden má v plánu Liberecký. Postupně chce kabinet navštívit všechny kraje. Vzhledem k profesionálním PR, které výjezdy doprovází, se nabízí otázka, zda šéf hnutí ANO nezahájil permanentní kampaň před blížícími se komunálními, respektive senátními volbami. A jak na jeho aktivity bude reagovat dohledový úřad, který kritizoval Miloše Zemana za jeho „nepřiznané“ setkání s občany.

Mobile-rectangle-3

„Bude třeba stejně jako v prezidentské kampani rozlišovat pracovní cesty od toho, co by mohlo naplnit definici kampaně. Těžko zatím dopředu obecně hodnotit – až nějaká taková událost případně nastane, můžeme rozebírat, zda to byla kampaň, nebo ne. U Miloše Zemana to byly mítinky na náměstích, tam nebylo o čem mluvit, to je jasná kampaň,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH) Jan Outlý.

Faktem je, že Babiš aktivity svého kabinetu propaguje na sociálních sítích. Ve své pravidelném nedělním statusu na Facebooku detailně popsal, jak ministři vyrazili společně z Prahy vlakem, v Kroměříži nad pivem prožili kratší teambuilding, jednali se zástupci tamní nemocnice, podívali se na silniční stavby v regionu nebo navštívili Památník Tomáše Bati ve Zlíně.

Došlo ale i na setkání s veřejností. „No a večer přišla debata s občany. Jeden starší manželský pár mi na ni přinesl jako dárek slivovici z roku 1979. Já jsem na oplátku rozdával svou knížku. Bylo to moc příjemné a ještě jednou vám děkuju za vaše dotazy a podněty,“ pochvaloval si premiér v demisi na sociálních sítích. Z návštěvy Zlínského kraje jeho tým připravil i profesionální video sestřih.

Právě v setkávání s občany by mohla ležet hranice mezi přirozenou náplní práce kabinetu a předvolební kampaní. Mítinky na náměstích představovaly důležitou aktivitu i pro Miloše Zemana. Vzpomínal na ně také během svého inauguračního projevu minulý týden. Dohledový úřad ho za ně ale kritizoval: konkrétně kvůli tomu, že je nevykazoval jako součást kampaně a nezahrnoval tak i do výdajů.

Komunální volby bez dohledu

V případě blížících se voleb ale bude situace o něco složitější. „Komunální volby zůstaly zcela mimo regulaci nové legislativy o transparentnosti kampaní. Takže ani když budou vyhlášeny, což se zatím nestalo, nebude nic, co se v komunálkách odehraje, v gesci úřadu,“ vysvětluje Outlý.

Senátní volby ovšem pod jeho dohled spadají. „Každým dnem by měly být vyhlášeny doplňovací volby ve zlínském obvodě. Až se tak stane, bude třeba stejně jako v prezidentské kampani rozlišovat pracovní cesty od toho, co by mohlo naplnit definici kampaně,“ dodává člen úřadu. Vyhlášení řádných voleb do Senátu lze podle něj očekávat až někdy v červnu. Termín zatím není jasný.

Otázkou zůstává i to, zda se v budoucnu nezmění pravidla pro kampaně. Parlamentní a prezidentské volby byly pro úřad testovací. Navrhnout nyní může úpravu legislativy. „První dvě kampaně pod dohledem úřadu opravdu přinesly několik podnětů pro úpravy zákona, ať už technického, nebo koncepčního rázu. Hodláme tyto podněty prezentovat a legislativní změny doporučit, ale domníváme se, že logické bude, když tak učiníme až poté, co proběhne kontrola obou kampaní. Tou sněmovní se nyní zabýváme, prezidentská přijde vzhledem k termínu vyúčtování kampaní na řadu až později na jaře,“ vysvětluje Outlý.

Hranice mezi prací kabinetu a PR

Prozatím jasnou hranicí mezi PR a běžnými aktivitami vlády zůstávají setkání s občany. „Problém je ten, že politika jako taková se nedá rozlišit na reálnou politiku a politické PR. De facto cokoliv vláda během svého mandátu dělá, můžeme vnímat tak, že se snaží zalíbit voličům. Pokud začne například zvyšovat důchody, je to součást PR, nebo je se pouze snaží plnit svůj program?“ popisuje pro INFO.CZ politolog Miloš Gregor.

„Pokud se ministři jednotlivých resortů potkávají s představiteli krajské samosprávy a řeší politické problémy, tak je to něco jiného, než když si Andrej Babiš odskočí na náměstí a bude podepisovat svou knihu, jak to dělal při návštěvě Zlínského kraje,“ dodává. Celou návštěvu Zlínského kraje, kterou ještě pozitivně kvitoval místní hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) nelze hodnotit jako PR. Chvíle, kdy premiér dorazí na setkání s lidmi a rozdává svou knihu, už může být hraničním případem.

Podobně to vidí i politolog Lukáš Jelínek. „Jestli tomu správně rozumím, tak vláda v regionech ani nezasedá, vedou se tam neformální rozhovory nebo individuální schůzky ministrů. Ale myslím si, že je to věc, která se dá pochopit a je věcně správná. A přitom může jevit známky permanentní předvolební kampaně. Nemyslím si ale, že by musela být započítávána do předvolebních nákladů. I kdyby jezdili individuálně, tak by cesty vykonali,“ domnívá se. „Něco jiného jsou meetingy s veřejností nebo třeba přátelská setkání se zaměstnanci. Tam je podle mě ta hranice. Tam už se jedná o vedení volební kampaně,“ dodává.

SDÍLET

Billboard-bottom-1