Zemanovo čekání na schůzku s Trumpem se táhne. Americký prezident upřednostnil i rumunskou hlavu státu

HalfPageAd-1

Lucie Štěchová

01. 06. 2017 • 11:23

Návštěva prezidenta Zemana v Bílém domě je stále v nedohlednu. Česká hlava státu plánovala jet do Washingtonu v dubnu, nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček však informoval o tom, že Bílý dům má jiné priority a návštěva se odkládá na neurčito. Donald Trump se mezitím ve Washingtonu setkal s řadou jiných státníků, na počátku června se do Bílého domu například chystá také rumunský prezident Klaus Iohannis.

Mobile-rectangle-3

Debatovat o návštěvě prezidenta Zemana v Bílém domě se začalo krátce po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Nová hlava Spojených států v telefonickém rozhovoru dle Hradu pozvala Miloše Zemana do Washingtonu.

„Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa,” uvedl v prosinci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Znalci diplomatického prostředí upozorňovali, že telefonický rozhovor není oficiální pozvánkou do Bílého domu, o čemž měly svědčit i nekonkrétní obrysy návštěvy Miloše Zeman ve Washingtonu. Dlouho nebyl znám přesný termín ani formát schůzky. Hrad tuto skutečnost přisuzoval obměně americké administrativy a zmatkům, které tento proces mohou zpočátku provázet. Opakovaně také ujišťoval, že se o návštěvě pilně jedná a dolaďují se jen detaily.

Na konci března nicméně kancléř Vratislav Mynář v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.cz připustil, že není domluveno vůbec nic. „Nemáme potvrzený ani termín, ani formát, ani místo,“ řekl Mynář. Jasno nakonec vnesl do situace na konci dubna nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, který v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se návštěva odkládá na neurčito, protože Bílý dům má jiné priority.

Od té doby přivítal Donald Trump v Bílém domě řadu jiných zahraničních státníků. A v nastoleném trendu pokračuje i po návratu z cest po Blízkém východě a Evropě. Bílý dům ve středu informoval o tom, že na počátku června Donald Trump přijme rumunského prezidenta Klause Iohannise. „Prezident Trump se těší na diskuzi o způsobech, jak dále prohloubit vazby a posílit strategické partnerství mezi USA a Rumunskem,“ stojí v avízu o nadcházející schůzce.

 

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1