Zemní plyn je základní volba

01. 06. 2019 • 02:00

Zemní plyn. Pro mnoho domácností je jedinou volbou pro vytápění. Pro koho je tento druh energie vhodný a patří stále mezi ty nejvýhodnější? Zeptali jsme se v rozhovoru Ing. Martina Slabého, předsedy představenstva společnosti Pražská Plynárenská Distribuce a.s.

Pane předsedo, přestože je plynový kotel populárním řešením topení v bytech i domech, není řešením jediným. Jak si plyn stojí v porovnání s alternativami?

Plynové topení má dvě silné stránky: finance a komfort. Z hlediska pořizovacích nákladů patří plynový kotel k nejlacinějším řešením, a to mluvíme o špičkové kvalitě kotlů, které jsou naprosto bezpečné, programovatelné a řiditelné na dálku přes aplikaci v mobilním telefonu. Přidáme-li dlouhodobě stabilní a relativně nízkou cenu plynu, pak při přechodu na plyn při využití kotlíkové dotace, kdy nakonec zaplatíte třeba jen 25 % ceny nového plynového kotle, získáte komfortní, efektivní a šetrný systém topení.

Zmínil jste kotlíkové dotace. Kdo je může využít? A stojí vlastně celé to úřední martyrium za to?

Kotlíkové dotace zásadně ulehčují ukončení provozu starých neekologických a neefektivních typů kotlů na pevná paliva. Ono razítkové martyrium, které zmiňujete, za vás dnes ochotně vyřídí většina firem, které se zabývají dodáním technického řešení.

Od září 2022 budou v ČR všechny kotle emisní třídy 1 a 2 postaveny „mimo zákon“ a na území Prahy pravděpodobně nebude možné topit pevnými palivy vůbec. Všem, kterých se to může týkat, bych proto rozhodně doporučoval nepodceňovat včasné zažádání o tuto dotaci.

Komu byste plynový kotel doporučil v první řadě?

Pokud si odmyslíme bytové domy napojené na dálkový rozvod tepla, tak je zemní plyn dominantním zdrojem tepla českých domácností. Plynové topení spojuje komfort a velkou míru samostatnosti. Můžete odjet na dva týdny na zimní dovolenou a pouze přitápět či netopit, a před návratem topení na dálku spustit mobilním telefonem. Můžete pozvat na návštěvu babičku a pár dní topit nad vaše zvyklosti, aby jí bylo u vás hezky. Zemní plyn také na rozdíl od tepelného čerpadla netemperuje, ale opravdu topí. To je důležitá informace hlavně pro obyvatele starších bytových i rodinných domů, jejichž parametry vyžadují topení s větším teplotním spádem topné a vratné vody.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.