Salvinimu chybí silný spojenec. Euroskeptiky dělí spory, budou ve významné menšině, říká analytik

Lucie Bednárová

„Změna, která přišla, není tak velká, jak se čekalo,“ říká v rozhovoru analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář. Euroskeptické, populistické a v některých případech až protiunijní a protimigrační strany oproti odhadům tolik neposílily a podle Kováře budou ve významné menšině.  

 

Co vás na výsledcích voleb do Evropského parlamentu nejvíce překvapilo?

Příjemně mě překvapila volební účast, která v letošních volbách oproti minulosti poprvé vzrostla. Dosavadní trend byl opačný. 

Čím si vysvětlujete, že došlo k obratu?

Může za to polarizovaná kampaň a také společenská situace v Evropě v posledních letech. Je to spojené s migrační krizí, ale i s nástupem nových stran a hnutí, kterých dříve tolik nebylo a které díky tomu posilují. Mohou využívat téma migrace, které je navíc samo o sobě rozdělující a má schopnost mobilizovat.

Takže myslíte, že to ze židle zvedlo spíše voliče těchto stran? Nevidíte ve vzrůstající volební účasti sílící sounáležitost s Evropou a potřebu ovlivňovat její agendu a směřování?

Bohužel pro jasné stanovisko nejsou v tuto chvíli potřebná data. O Evropské unii se určitě začalo více mluvit, protože to jsou právě tyto euroskeptické a populistické strany, které ji kritizují. V lidech to vyvolalo dojem, že tyto volby jsou důležité a že v nich o něco jde. Řekl bych proto, že to navzájem souvisí a jedno od druhého se odvíjí. 

Volby 2019: Evropa vzhůru nohama. Bude se hledat nový balanc, růst populistů ale není tak horký

sinfin.digital