Američané vytvořili schopného robotického novináře. Nyní se ale bojí, že by psal fake news

Organizace OpenAI, kterou podporuje například vizionář Elon Musk, nechce zatím pustit svůj nový produkt na veřejnost. Robota schopného vytvářet prózu i zpravodajské texty plánuje ještě upravit. Dokáže sice psát velice dobře, jeho tvůrci se ale obávají zneužití.

Krok tvůrců je neobvyklý. Vynálezci se většinou snaží své produkty uvádět do praxe, jak nejrychleji to jde. Navíc, když je jejich stroj vyladěný a připravený k použití. OpenAI ale zvolilo jiný přístup. Argumentuje přitom společenskou odpovědností.

Nezisková organizace, kterou podporuje zakladatel Tesly nebo společnosti SpaceX Elon Musk, prohlásila, že její nový model robotického autora GPT2 je natolik dobrý, že se tvůrci obávají jeho zneužití. Poskytnutí produktu veřejnosti tak ještě oddálili, aby získali více času na debatu o důsledcích, které by mohl jejich vynález způsobit.

Miláček Mečiara i konspirátorů. Kdo je soudce, který může překvapit ve slovenských volbách?

Systém je v lecčems opravdu přelomový. Disponuje asi patnáctkrát větší databází než předchozí verze tohoto modelu. Zkoušky přístroje probíhaly s databází obsahující asi 10 milionů článků. Převedeno na data činí jejich objem 40 GB. Jak píše deník Guardian, jehož redaktoři se s vynálezem seznámili, výsledkem je stroj, který zvládá přesvědčivě napsat zpravodajský text i beletrii.

GPT2 navíc umí sestavit shrnutí textu i překlady. Právě kvalita a víceúčelovost hrály roli v rozhodování tvůrců ponechat stroj zatím za zavřenými dveřmi. „Potřebujeme provést experimenty, abychom zjistili, co s tím lidé mohou a nemohou dělat,“ prohlásil Jack Clark z OpenAI.

Mayová už jen posouvá hodinové ručičky a čeká na březen. Británie z EU možná vůbec neodejde

Organizace se obává, že ačkoli by stroj mohl lidem usnadnit práci, snadno by mohlo dojít k jeho zneužití například pro tvorbu falešných zpráv nebo v komerčním boji. Mezi riziky zmiňuje kromě psaní hoaxů také účelovou tvorbu negativních recenzí na zboží nebo spamování.

Robotičtí tvůrci obsahu nejsou zcela novým objevem, v médiích se ale prosazují čím dál častěji. V Česku psal stroj zprávy například během loňských komunálních a senátních voleb, kdy jej využila agentura ČTK. Ta vydávala automaticky generované zprávy o sčítání hlasů na základě dat z Českého statistického úřadu. Celkem robot napsal více jak 200 textů, které před vydáním kontrolovali lidští editoři.

SDÍLET
sinfin.digital