Grafik INFO.CZ získal cenu za nejkrásnější knihu roku. Zachytil v ní dramatický osud příbuzného

Kniha Letec Otto Hanzlíček Matěje Hanauera vyhrála v soutěži o Nejkrásnější knihu roku. Publikace s podtitulem Válečná cesta československého stíhacího pilota je inspirována příběhem Hanauerova praprastrýce. Československý pilot Hanzlíček se nikdy nesmířil s obsazením své vlasti a rozhodl se odejít do neznáma, aby za ní mohl bojovat. Hanauer, který jako grafik dává tvář webu INFO.CZ, osud svého příbuzného zpracoval originální formou jako bakalářskou práci a loni ji vydal knižně v nakladatelství Labyrint. 

Hanzlíček při své válečné cestě poznal Polsko, Francii, exotickou Afriku i Anglii. Jeho válečný deník poskytuje jedinečný pohled na historické události, než jak je známe. Do širšího dobového kontextu osobní příběh dostává doprovodný text leteckého historika Jiřího Rajlicha. To vše Hanauer zachytil na 230 stránkách knihy, která vyšla v unikátní vazbě a doplněná o řadu grafických prvků.

Porota soutěže o Nejkrásnější knihu roku letos vybírala z rekordních 250 přihlášených knih v několika kategoriích. Soutěž pořádá ministerstvo kultury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví (PNP). Knížky posoudila technická a také výtvarná mezinárodní porota.

„Letos se objevilo mnohem méně hrubých chyb, kvalitativně byla úroveň o hodně lepší než loni. Je to samozřejmě i díky zdokonalování technologií," uvedl předseda poroty Josef Sedláček.

Ceny se udílejí za nejlepší grafické, polygrafické a ilustrační zpracování publikací. Oceněné knihy budou vystaveny v PNP, na veletrhu Svět knihy, Designbloku, v Moravské galerii v Brně a Národním technickém muzeu. 

SDÍLET
sinfin.digital